W Pruchniku zachowały się bardzo ciekawe zabytki - to graniaste słupy, spore obeliski stojące tu od czasów najazdów tatarskich. W tak odległych czasach, kiedy nietrudno było o wszelakie napady, konieczne były obiekty o znaczeniu alarmowym. To tzw. wici. Gdy tylko dosyrzegano wroga, zapalano na słupie smołę, a ogień widoczny z daleka informował społeczność o niebiezpieczeństwie.

Słup Tatarski w Pruchniku
Słup Tatarski w Pruchniku

W Pruchniku stoją do dziś dwa takie słupy - jeden z nich znajduje się na górze Iwa (406 m n.p.m.), drugi zaś na prywatnej posesji w Pruchniku przy ulicy ks. Bronisława Markiewicza. Mają około 5 m wysokości.

Słupy wici
ul. Markiewicza, Pruchnik
Góra Iwa, ul. Korzenie, Pruchnik

Słup Tatarski w Pruchniku
Słup Tatarski w Pruchniku


Pruchnik noclegi

Pruchnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zamek Dubiecko

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021