Słup Tatarski w Pruchniku

Słup Tatarski w Pruchniku

(4.5 głosów: 11)

W Pruchniku zachowały się bardzo ciekawe zabytki - to graniaste słupy, spore obeliski stojące tu od czasów najazdów tatarskich. W tak odległych czasach, kiedy nietrudno było o wszelakie napady, konieczne były obiekty o znaczeniu alarmowym. To tzw. wici. Gdy tylko dosyrzegano wroga, zapalano na słupie smołę, a ogień widoczny z daleka informował społeczność o niebiezpieczeństwie.

Słup Tatarski w Pruchniku, bogdan stan
Słup Tatarski w Pruchniku, bogdan stan

W Pruchniku stoją do dziś dwa takie słupy - jeden z nich znajduje się na górze Iwa (406 m n.p.m.), drugi zaś na prywatnej posesji w Pruchniku przy ulicy ks. Bronisława Markiewicza. Mają około 5 m wysokości.Słupy wici
ul. Markiewicza, Pruchnik
Góra Iwa, ul. Korzenie, Pruchnik

Pruchnik noclegi

Pruchnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Pruchnik
Pomniki i rzeźby
Normalna
obeliski
49°53'13N, 22°30'57E
25 listopad 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację