Skwer Cichociemnych w Rzeszowie, Danusia

Skwer Cichociemnych w Rzeszowie

(4.5 głosów: 31)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Skwer Cichociemnych w Rzeszowie mieści się na niewielkim wzgórzu w centrum miasta, na obrzeżach Starówki. W XIV wieku na tym wzgórzu wznosił się dwór wójta. Potem wzniesiono tu wieżę artyleryjsko-obserwacyjną na grodzisku. Jeszcze później były tu kamienice mieszczańskie rozebrane podczas niemieckiej okupacji.Obecnie Plac został zrewitalizowany według projektu Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a wykonał go architekt Władysław Hennig. W 1991 roku nadano mu nazwę Skwer Cichociemnych. Na skwerze znajdują się kamienne tablice z nazwiskami więźniów wywiezionych do Oświęcimia, obelisk upamiętniający Cichociemnych oraz pomnik "Przejście 2001".

Ten intrygujący w kształcie pomnik to rzeźba Józefa Szajny - rodowitego Rzeszowianina. Odsłonięto go 23 października 2002 roku w obecności autora, który tak określił swoje dzieło: „Przejście 2001 jest przedsionkiem do nowej epoki, jest symbolem odchodzącego czasu i koniecznością pojednania, tutaj w miejscu zderzeń starego Rzeszowa z nowym”. Ma to także odniesienie do samego Szajny - więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz i Buchenwaldzie.Skwer Cichociemnych
ul. L. Zamehofa, Rzeszów

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Rzeszów noclegi

Rzeszów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rzeszów
Rynki, place i deptaki
Normalna
pomniki skwery
50°2'14N, 22°0'25E
27 wrzesień 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Grzegorz Gregor
28 lipiec 2017 12:49

5/5


06 lipiec 2017 10:06

Ciekawe miejsce jakich w Rzeszowie jest wiele. Polecam

Marta Niewczas
02 maj 2016 11:20

bardzo ładny skwer

Michał Skowroński
22 kwiecień 2016 16:55

Miejsce pamięci....

Grzegorz Krzemiński
22 kwiecień 2016 16:15

5/5

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację