Skwer Cichociemnych w Rzeszowie mieści się na niewielkim wzgórzu w centrum miasta, na obrzeżach Starówki. W XIV wieku na tym wzgórzu wznosił się dwór wójta. Potem wzniesiono tu wieżę artyleryjsko-obserwacyjną na grodzisku. Jeszcze później były tu kamienice mieszczańskie rozebrane podczas niemieckiej okupacji.
Obecnie Plac został zrewitalizowany według projektu Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a wykonał go architekt Władysław Hennig. W 1991 roku nadano mu nazwę Skwer Cichociemnych. Na skwerze znajdują się kamienne tablice z nazwiskami więźniów wywiezionych do Oświęcimia, obelisk upamiętniający Cichociemnych oraz pomnik "Przejście 2001".
Ten intrygujący w kształcie pomnik to rzeźba Józefa Szajny - rodowitego Rzeszowianina. Odsłonięto go 23 października 2002 roku w obecności autora, który tak określił swoje dzieło: „Przejście 2001 jest przedsionkiem do nowej epoki, jest symbolem odchodzącego czasu i koniecznością pojednania, tutaj w miejscu zderzeń starego Rzeszowa z nowym”. Ma to także odniesienie do samego Szajny - więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz i Buchenwaldzie.
Skwer Cichociemnych
ul. L. Zamehofa, Rzeszów
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Rzeszów noclegi
Rzeszów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!