Skwer Cichociemnych w Rzeszowie

Skwer Cichociemnych w Rzeszowie

Skwer Cichociemnych w Rzeszowie mieści się na niewielkim wzgórzu w centrum miasta, na obrzeżach Starówki. W XIV wieku na tym wzgórzu wznosił się dwór wójta. Potem wzniesiono tu wieżę artyleryjsko-obserwacyjną na grodzisku. Jeszcze później były tu kamienice mieszczańskie rozebrane podczas niemieckiej okupacji.Obecnie Plac został zrewitalizowany według projektu Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a wykonał go architekt Władysław Hennig. W 1991 roku nadano mu nazwę Skwer Cichociemnych. Na skwerze znajdują się kamienne tablice z nazwiskami więźniów wywiezionych do Oświęcimia, obelisk upamiętniający Cichociemnych oraz pomnik "Przejście 2001".

Ten intrygujący w kształcie pomnik to rzeźba Józefa Szajny - rodowitego Rzeszowianina. Odsłonięto go 23 października 2002 roku w obecności autora, który tak określił swoje dzieło: „Przejście 2001 jest przedsionkiem do nowej epoki, jest symbolem odchodzącego czasu i koniecznością pojednania, tutaj w miejscu zderzeń starego Rzeszowa z nowym”. Ma to także odniesienie do samego Szajny - więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz i Buchenwaldzie.Skwer Cichociemnych
ul. L. Zamehofa, Rzeszów

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Rzeszów noclegi

Rzeszów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Grzegorz Gregor
28 lipiec 2017 12:49

5/5


06 lipiec 2017 10:06

Ciekawe miejsce jakich w Rzeszowie jest wiele. Polecam

Marta Niewczas
02 maj 2016 11:20

bardzo ładny skwer

Michał Skowroński
22 kwiecień 2016 16:55

Miejsce pamięci....

Grzegorz Krzemiński
22 kwiecień 2016 16:15

5/5

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację