Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
49°36'59" N, 21°42'37" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 07:00–15:00
  • środa: 07:00–15:00
  • czwartek: 07:00–15:00
  • piątek: 07:00–15:00
  • sobota: 07:00–15:00
  • niedziela: 07:00–15:00

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce znajduje się niedaleko Krosna na Podkarpaciu.Skansen leży na ogromnym terenie i nic w tym dziwnego, zważywszy na gabaryty niektórych eksponatów. Są tu szyby naftowe, urządzenia wiertnicze, transportowe dla ropy naftowej i gazu. Mnóstwo przyrządów pomiarowych, gazomierzy, manometrów oraz takich urządzeń, których przeznaczenie byłoby zapewne tajemnicą, gdyby nie bardzo czytelne tablice z ciekawie przekazanymi informacjami.

Bóbrka koło Krosna
Bóbrka koło Krosna

W Skansenie w Bóbrce jest też dawny warsztat i mały zakład przerobu ropy, które jeszcze 100 lat temu funkcjonowały na Podkarpaciu. Cały Skansen jest bardzo zadbany, mnóstwo tu zieleni, równe alejki i dużo ławek, co sprzyja po prostu przyjemnemu spacerowaniu i wypoczynkowi.

Maszyny z czasów Łukasiewicza

Wszystko wygląda tu niemal jak za czasów Ignacego Łukasiewicza - sławnego Polaka, Lwowskiego aptekarza. Wiele maszyn i sprzętów pamięta rzeczywiście jego czasy, a ponoć są wśród nich i takie, którymi sam Łukasiewicz się posługiwał dokonując rafinacji ropy naftowej i tworząc pierwsza lampę naftową!

Skansen Przemysłu Naftowego
Skansen w Bóbrce
Skansen w Bóbrce


Multimedia w Skansenie w Bóbrce

Ciekawą częścią Muzeum są dwa nowe budynki, w kształcie ogromnych zbiorników do przechowywania gazu ziemnego. Tam mieści się część multimedialna. Można więc uczestniczyć w wirtualnej wycieczce do całkiem współczesnej rafinerii. Obejrzeć wirtualnie sieć gazociągów przesyłowych na terenie Polski, a także zawędrować do "wnętrza ziemi" krętymi schodami kilka kondygnacji w dół, gdzie czekają niespodzianki w postaci dalszych pokazów multimedialnych. Obrazują nam one, jak przed milionami lat powstawały surówce naturalne ziemi.

Skansen - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazwonictwa im. Ignacego Łukasiewicza
Bóbrka, Chorkówka
tel. 13/ 433-34-89
www.bobrka.pl
Godziny zwiedzania: pn nieczynne, V-IX 9.00-17.00, VI, X 8.00-16.00, XI-III 7.00-15.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł (parking bezpłatny) 

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazownictwa Szyb w Bóbrce

Bóbrka noclegi

Bóbrka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Piotr Rzewuski Uzależniony od podróży 1858 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-06-25 na

Byłem tam :D i jeszcze wrócę . Dodał bym informację odwóch szybach ręcznie kopanych gdzie można zobaczyć bulgoczącą  rope :) Skansen naprawde godny polecaniu ilość eksponatów faktycznie budzi podziw jak również makiety instalacji znajdujące się w muzeum .

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020