49°36'59" N
21°42'37" E
Podkarpackie
2014-10-16 11:58:04
350m npm
Normalna
Zdjęcia (8)

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce znajduje się niedaleko Krosna na Podkarpaciu.Skansen leży na ogromnym terenie i nic w tym dziwnego, zważywszy na gabaryty niektórych eksponatów. Są tu szyby naftowe, urządzenia wiertnicze, transportowe dla ropy naftowej i gazu. Mnóstwo przyrządów pomiarowych, gazomierzy, manometrów oraz takich urządzeń, których przeznaczenie byłoby zapewne tajemnicą, gdyby nie bardzo czytelne tablice z ciekawie przekazanymi informacjami.

W Skansenie w Bóbrce jest też dawny warsztat i mały zakład przerobu ropy, które jeszcze 100 lat temu funkcjonowały na Podkarpaciu. Cały Skansen jest bardzo zadbany, mnóstwo tu zieleni, równe alejki i dużo ławek, co sprzyja po prostu przyjemnemu spacerowaniu i wypoczynkowi.Maszyny z czasów Łukasiewicza

Wszystko wygląda tu niemal jak za czasów Ignacego Łukasiewicza - sławnego Polaka, Lwowskiego aptekarza. Wiele maszyn i sprzętów pamięta rzeczywiście jego czasy, a ponoć są wśród nich i takie, którymi sam Łukasiewicz się posługiwał dokonując rafinacji ropy naftowej i tworząc pierwsza lampę naftową!

Multimedia w Skansenie w Bóbrce

Ciekawą częścią Muzeum są dwa nowe budynki, w kształcie ogromnych zbiorników do przechowywania gazu ziemnego. Tam mieści się część multimedialna. Można więc uczestniczyć w wirtualnej wycieczce do całkiem współczesnej rafinerii. Obejrzeć wirtualnie sieć gazociągów przesyłowych na terenie Polski, a także zawędrować do "wnętrza ziemi" krętymi schodami kilka kondygnacji w dół, gdzie czekają niespodzianki w postaci dalszych pokazów multimedialnych. Obrazują nam one, jak przed milionami lat powstawały surówce naturalne ziemi.

Skansen - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazwonictwa im. Ignacego Łukasiewicza
Bóbrka, Chorkówka
tel. 13/ 433-34-89
www.bobrka.pl
Godziny zwiedzania: pn nieczynne, V-IX 9.00-17.00, VI, X 8.00-16.00, XI-III 7.00-15.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł (parking bezpłatny)

 

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

2015-06-25 12:04:10

Byłem tam :D i jeszcze wrócę . Dodał bym informację odwóch szybach ręcznie kopanych gdzie można zobaczyć bulgoczącą  rope :) Skansen naprawde godny polecaniu ilość eksponatów faktycznie budzi podziw jak również makiety instalacji znajdujące się w muzeum .

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: