Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Ściana Straceń w Białej Podlaskiej, Joanna

Ściana Straceń w Białej Podlaskiej

(4.8 głosów: 5)

Ściana Straceń znajduje się po północnej stronie Rynku czyli Placu Wolności w Białej Podlaskiej. W tym miejscu hitlerowcy dokonali dwóch publicznych egzekucji bojowników ruchu oporu. Najpierw 13 listopada 1943 roku na oczach przechodniów rozstrzelano 10 mieszkańców Białej Podlaskiej, a następnie 23 listopada 1943 roku od kul zginęło 16 mieszkańców wsi z powiatu bialskiego.Miejsce egzekucji upamiętniono już w 1945 roku. Zabezpieczono ślady kul na ceglanym murze i osłonięto je przeszkloną metalową ramą. Poniżej umieszczono napis „POLEGŁYM BOHATEROM – SPOŁECZEŃSTWO”. Nad szybą wmurowano dwie tablice pamiątkowe informujące o obu egzekucjach. Pod tymi tablicami widnieją także tabliczki z nazwiskami poległych. Wydzielona część chodnika przy ścianie budynku jest ogrodzona symbolicznie metalowymi słupkami z orłami i metalowym łańcuchem. Przy Ścianie Straceń odbywają się uroczystości państwowe, są składane kwiaty i zapalane znicze.

Ściana Straceń
Rynek, Biała PodlaskaBiała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Biała Podlaska
Pomniki i rzeźby
Normalna
pomniki
52°2'4N, 23°7'8E
27 październik 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację