Ściana Straceń w Białej Podlaskiej

Ściana Straceń w Białej Podlaskiej

Ściana Straceń znajduje się po północnej stronie Rynku czyli Placu Wolności w Białej Podlaskiej. W tym miejscu hitlerowcy dokonali dwóch publicznych egzekucji bojowników ruchu oporu. Najpierw 13 listopada 1943 roku na oczach przechodniów rozstrzelano 10 mieszkańców Białej Podlaskiej, a następnie 23 listopada 1943 roku od kul zginęło 16 mieszkańców wsi z powiatu bialskiego.Miejsce egzekucji upamiętniono już w 1945 roku. Zabezpieczono ślady kul na ceglanym murze i osłonięto je przeszkloną metalową ramą. Poniżej umieszczono napis „POLEGŁYM BOHATEROM – SPOŁECZEŃSTWO”. Nad szybą wmurowano dwie tablice pamiątkowe informujące o obu egzekucjach. Pod tymi tablicami widnieją także tabliczki z nazwiskami poległych. Wydzielona część chodnika przy ścianie budynku jest ogrodzona symbolicznie metalowymi słupkami z orłami i metalowym łańcuchem. Przy Ścianie Straceń odbywają się uroczystości państwowe, są składane kwiaty i zapalane znicze.Ściana Straceń
Rynek, Biała Podlaska

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1122729 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020