Schronisko na Hali Ornak w Tatrach

Zdjęcia (4)

Schronisko górskie PTTK na Hali Ornak znajduje się na Małej Polance Ornaczańskiej, w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich, na wysokości 1100 m n.p.m., na terenie należącym dawniej do Hali Ornak.Schronisko wybudowane w latach 1947–48 stanowi własność PTTK. W 1973 roku nadano mu imię prof. Walerego Goetla. Jest to obiekt wybudowany w stylu nowozakopiańskim, z pięknym spadzistym dachem, doskonale wkomponowany w otoczenie. Ze względu na łatwe dojście stanowi cel wielu wycieczek odwiedzających Dolinę Kościeliską.

Przed Schroniskiem na Hali Ornak znajdują się ławy, przy których licznie gromadzą się turyści odpoczywający i podziwiający okoliczne widoki - Kominiarski Wierch, Bystrą i Błyszcz. Nie tylko na ławach, ale i wokół na polanie zawsze można spotkać tu turystów.Darmowy wrzątek

Schronisko na Hali Ornak to jedno z nielicznych schronisk, w których wrzątek wydawany jest bezpłatnie, dlatego w zimny dzień każdy strudzony i zmarznięty turysta może napić się ciepłej herbatki.

Punkt wypadowy w Tatry

Schronisko jest znakomitym punktem wypadowym w całe Tatry Zachodnie. Węzeł szlaków koło schroniska prowadzi między innymi na grań Czerwonych Wierchów, Ornak czy Strarobociański Wierch.

Schronisko na Hali Ornak może być też bazą wypadową dla zwiedzających jaskinie Doliny Kościeliskiej: Mylną, Mroźną, Raptawicką oraz penetrujących Wąwóz Kraków. Spacerkiem przez las warto też zobaczyć Smreczyński Staw (czarny szlak) - miejsce urokliwe z przepięknymi widokami.

Dojście do Schroniska na Hali Ornak

- Ścieżka Nad Reglami, dalej szlak zielony, pieszo z Kir, 1 h 30 min

- tą samą trasą z Kir do Polany Pisanej bryczką lub zimą saniami, a dalej pieszo, 30 minZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: