Sanktuarium Świętego Brunona w Giżycku to najstarszy kościół katolicki w mieście, choć konsekrowano go 26 czerwca 1938 roku. Budowla powstała na niewielkim wzniesieniu wzmocnionym murem z głazów narzutowych, wg projektu Martina Webera, z przeznaczeniem dla wojska, ku czci żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny na wschodzie.

Wojskowy charakter świątyni w Giżycku podkreślają elementy wystroju wnętrza oraz zegar na wieży z układem tarczy i wskazówkami wykonanymi z bagnetów. Szczyt frontonu do końca II wojny światowej zdobiła płaskorzeźba przedstawiająca Św. Brunona - niemieckiego żołnierza. W latach 70- tych XX wieku na jej miejscu umieszczono mozaikę przedstawiającą Św. Brunona w otoczeniu atakujących go wojowników pruskich.

Kościół Św. Brunona Biskupa i Męczennika
ul. Pionierska 14, Giżycko
tel. 87/ 428-35-57

http://gizycko-brunon.diecezja.elk.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020