Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem czyli Sanktuarium MB Fatimskiej powstało jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Początki jednak sięgają 1951 roku, kiedy powstała tu kaplica, którą poświęcił metropoplita krakowski - arcybiskup Baziak.Figura MB Fatimskiej

Początkowo Sanktuarium nie posiadało figury Matki Bożej Fatimskiej, a obiektem kultu był obraz przedstawiający objawienia Matki Bożej trzem pastuszkom z Fatimy. W 1961 roku biskup Fatimy przekazał kardynałowi Wyszyńskiemu figurę Matki Bożej Fatimskiej, która trafiła do Zakopanego. 21 października 1987 roku została ona ukoronowana przez papieża Jana Pawła II na placu Św. Piotra w Rzymie.

Zakopane Krzeptówki

W Parku przy Sanktuarium umieszczono ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę pod Krokwią 6 czerwca 1997 roku. Obok niego w 2004 roku odsłonięto pomnik ukazujący Jana Pawła II w towarzystwie osobistego sekretarza, następnie metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
ul. Krzeptówki 14, Zakopane
tel. 18/ 206-64-20
kustosz@smbf.pl
www.smbf.pl

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114301 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny
WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020