Sanktuarium MB Różańcowej w Smardzowicach, Magdalena

Sanktuarium MB Różańcowej w Smardzowicach

(4 głosów: 6)

Pierwsza wzmianka o parafii w Smardzowicach koło Krakowa pochodzi z 1325 roku, wtedy postawiono kościół drewniany Św. Małgorzaty. Po pożarze w 1571 roku stanłą tu kolejny drewniany kościół i przetrwał w tym miejscu do 1938 roku. Wtedy został rozebrany i przeniesiony do Mostku, gdzie służy do dziś.Nowy kościół w Smardzowicach został wybudowany między 1914 a 1922 rokiem w stylu neogotyckim. Zaprojektował go prawdopodobnie w 1899 roku architekt powiatowy Klajberg. W 1940 roku dobudowano wieżę.

Wewnątrz świątyni znajduje się słynący cudami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kościół zbudowano jako trójnawową bazylikę z transeptem i trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Podstawowym budulcem jest biały kamień, a niektóre elementy wykonano z czerwonej cegły.Sanktuarium MB Różańcowej
ul. Smardzowicka, Smardzowice
 

Booking.com
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły neogotyckie
50°11'30N, 19°51'20E
05 październik 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację