Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej położone jest w Kodniu nad Bugiem, przy granicy z Białorusią. Opiekują się nim Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Sercem sanktuarium jest słynący łaskami obraz Matki Bożej Kodeńskiej umieszczony w ołtarzu głównym Bazyliki Św. Anny. Wizerunek o wymiarach 128 na 223 cm przedstawia Maryję w szatach królewskich z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce i berłem w prawej ręce. Niezwykła, choć nie do końca potwierdzona, jest historia tego obrazu. Częścią sanktuarium jest też Kalwaria Kodeńska znajdująca się na terenie dawnej rezydencji Sapiehów.
Historia obrazu
Według legendy cudowny obraz namalował w VI wieku Św. Augustyn z Canterbury na wzór figury Maryi wykonanej przez św. Łukasza Ewangelistę. Wizerunek znajdował się w Rzymie w prywatnej kaplicy papieskiej.
Mikołaj Sapieha, jeden z właścicieli Kodnia słynący z pobożności, w 1629 roku rozpoczął budowę kościoła katolickiego. W trakcie budowy ciężko zachorował, został sparaliżowany. Wtedy udał się w pielgrzymce do Rzymu, aby modlić się o uzdrowienie. Podczas Mszy św. w kaplicy papieskiej rzeczywiście odzyskał zdrowie, a przy okazji zobaczył obraz Matki Bożej nazywanej Matką Bożą Gregoriańską lub Matką Bożą z Guadalupe.
Sapieha zapragnął mieć cudowny wizerunek u siebie, a gdy nie otrzymał go od ówczesnego papieża Urbana VIII, to ukradł go w nocy i wywiózł do Kodnia uciekając przed pościgiem. Papież za ten postępek ukarał zuchwałego magnata ekskomuniką. Jednak po kilku latach ze względu na postawę Sapiehy, Urban VIII cofnął klątwę i zgodził się na pozostanie obrazu w Kodniu. W literacki sposób opowiedziała o tych wydarzeniach Zofia Kossak-Szczucka w książce „Błogosławiona wina”.
W 1723 roku obraz Matki Bożej Kodeńskiej został koronowany jako trzeci na ziemiach Rzeczpospolitej po Matce Bożej Częstochowskiej i Matce Bożej Trockiej. Po Powstaniu Styczniowym Kodeń dotknęły represje ze strony władz carskich. Gdy kościół zamieniono na cerkiew, w 1875 roku cudowny obraz został wywieziony na Jasną Górę, skąd powrócił do Kodnia w 1927 roku. Od samego początku aż do chwili obecnej sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej przyciąga rzesze pielgrzymów.
Bazylika Św. Anny
Początki parafii w Kodniu sięgają 1518 roku. Pierwszy drewniany kościół Św. Anny zbudował Mikołaj I Sapieha pod koniec XVI wieku. Obecna murowana bazylika została wzniesiona w latach 1629-1635 w stylu późnego renesansu przez Mikołaja Sapiehę zwanego Pobożnym.
W 1680 roku bazylika poważnie ucierpiała w wyniku pożaru. Po odbudowie została ponownie konsekrowana w 1686 roku. Barokową fasadę dobudowano w 1709 roku. W latach 1875-1917 świątynia była zamieniona na cerkiew prawosławną. Od 1927 roku kościołem opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Tytuł bazyliki mniejszej kodeńska świątynia posiada od 1973 roku.
Większość wyposażenia bazyliki jest nowa, gdyż poprzednie uległo rozproszeniu po 1875 roku. Z dawnego wystroju pozostał ołtarz główny odnaleziony w Opinogórze, który wrócił do Kodnia w 1928 roku. W ołtarzu umieszczony jest słynący łaskami obraz Matki Bożej Kodeńskiej.
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 07:00–18:00
- wtorek: 07:00–18:00
- środa: 07:00–18:00
- czwartek: 07:00–18:00
- piątek: 07:00–18:00
- sobota: 07:00–18:00
- niedziela: 07:00–18:00
Adres
Kościół Św. Anny - Sanktuarium MB Kodeńskiej
ul. Rynek 1, Kodeń
https://koden.com.pl/
GPS: 51°54'50N, 23°36'28E
Kodeń noclegi
Kodeń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!