Rzeźba Zaduma w Częstochowie, Magdalena

Rzeźba Zaduma w Częstochowie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

"Zaduma" to symboliczna rzeźba w Częstochowie, niedaleko Jasnej Góry. Pochodzi z 1911 roku i jest autorstwa Władysława Rudlickiego, a przedstawia dziewczynę siedzącą na postumencie. Ubrana w powłóczystą szatę, opiera się rękoma o skały, patrząc melancholijnym wzrokiem. Taka charakterystyka daje skojarzenie ze stylem romantycznym. Autor rzeźby to częstochowski rzeźbiarz oraz malarz, a jego prace odnaleźć można na terenie LO im. H. Sienkiewicza, na Jasnej Górze oraz na Cmentarzu "Kule".

Rzeźba wykonana jest z piaskowca kremowej barwy. W 2008 roku w czasie prac rewitalizacyjnych przeprowadzanych w parku rzeźbę poddano konserwacji. Jej coraz gorszy stan był wywołany kwasami organicznymi, które powodowały łuszczenie się powierzchni (występowanie tych kwasów jest spowodowane dużą ilością drzew).Przed konserwacją rzeźba funkcjonowała pod nazwą "dziewczyna ze złamanym nosem", ponieważ w skutek wyżej wspomnianych działam nos został uszkodzony. Rzeźba wkomponowana została w krajobraz Parku St. Staszica.

Rzeźba Zaduma
Park St. Staszica, ul. 7 Kamienic, Częstochowa

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022