"Zaduma" to symboliczna rzeźba w Częstochowie, niedaleko Jasnej Góry. Pochodzi z 1911 roku i jest autorstwa Władysława Rudlickiego, a przedstawia dziewczynę siedzącą na postumencie. Ubrana w powłóczystą szatę, opiera się rękoma o skały, patrząc melancholijnym wzrokiem. Taka charakterystyka daje skojarzenie ze stylem romantycznym. Autor rzeźby to częstochowski rzeźbiarz oraz malarz, a jego prace odnaleźć można na terenie LO im. H. Sienkiewicza, na Jasnej Górze oraz na Cmentarzu "Kule".Rzeźba wykonana jest z piaskowca kremowej barwy. W 2008 roku w czasie prac rewitalizacyjnych przeprowadzanych w parku rzeźbę poddano konserwacji. Jej coraz gorszy stan był wywołany kwasami organicznymi, które powodowały łuszczenie się powierzchni (występowanie tych kwasów jest spowodowane dużą ilością drzew).Przed konserwacją rzeźba funkcjonowała pod nazwą "dziewczyna ze złamanym nosem", ponieważ w skutek wyżej wspomnianych działam nos został uszkodzony. Rzeźba wkomponowana została w krajobraz Parku St. Staszica.

Rzeźba Zaduma
Park St. Staszica, ul. 7 Kamienic, Częstochowa

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71526 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020