49°30'2" N, 22°16'20" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 08:00–18:00
  • wtorek: 08:00–18:00
  • środa: 08:00–18:00
  • czwartek: 08:00–18:00
  • piątek: 08:00–18:00
  • sobota: 08:00–18:00
  • niedziela: 08:00–18:00

Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu widoczne są z daleka, a prowadzi do nich wygodna droga asfaltowa. Klasztor stanowił warowną fortyfikację obronną, wzniesioną na wzgórzu zwanym „Mariamontem” w 1730 roku. Klasztor ufundował Jan Adam Stadnicki - ówczesny właściciel Leska, w podzięce za ocalenie życia w wojnie północnej.Prace przy budowie klasztoru Karmelitów Bosych trwały 30 lat, zamieszkiwało go 24 zakonników, a ich spokój zakłóciły w 1772 roku działania wojenne. Zniszczenia i pożar spowodowały znaczne straty, jednak klasztor zdołano odbudować. Kolejny pożar wybuchł w 1822 roku, zniszczył on zarówno klasztor, jak i istniejący przy nim kościół Wniebowzięcia NMP. Po tym wydarzeniu zespół klasztorny stał opuszczony i bez opieki przez ponad 180 lat. W XX wieku na krótki czas powrócili do niego Karmelici i podjęli trud odbudowy.

Zagórz
Zagórz

Zwiedzanie klasztoru

W 2000 roku zespół klasztorny stał się własnością gminy. Przeprowadzono wtedy prace zabezpieczające i konserwujące ruiny, które obecnie są bezpłatnie udostępnione do zwiedzania.

Zagórz
Zagórz
Zagórz


Poza ruinami kościoła Wniebowzięcia NMP i zabudowań klasztornych dostepne są tu odtworzone ogrody klauzurowe i tablice z opisami Dorzecza Górnego Sanu oraz historii klasztoru. Ponadto jest tu wejście na jedną z wież klasztoru. Z platformy widokowej rozpościera się fantastyczny wprost widok na okolicę - zakola rzeki Osławy i panoramę Zagórza, Góry Słonne z najwyższym szczytem Słonnym 671 m n.p.m., krajobraz Beskidu Niskiego. Oglądanie ułatwia zamontowana na platformie widokowej luneta udostępniona zwiedzającym również bezpłatnie.

Ruiny klasztoru
ul. Klasztorna, Zagórz

Ruiny klasztoru w Zagórzu
Ruiny klasztoru w Zagórzu


   

Zagórz noclegi

Zagórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021