Zagórz klasztor, kasia ejsmont

Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu widoczne są z daleka, a prowadzi do nich wygodna droga asfaltowa. Klasztor stanowił warowną fortyfikację obronną, wzniesioną na wzgórzu zwanym „Mariamontem” w 1730 roku. Klasztor ufundował Jan Adam Stadnicki - ówczesny właściciel Leska, w podzięce za ocalenie życia w wojnie północnej.Prace przy budowie klasztoru Karmelitów Bosych trwały 30 lat, zamieszkiwało go 24 zakonników, a ich spokój zakłóciły w 1772 roku działania wojenne. Zniszczenia i pożar spowodowały znaczne straty, jednak klasztor zdołano odbudować. Kolejny pożar wybuchł w 1822 roku, zniszczył on zarówno klasztor, jak i istniejący przy nim kościół Wniebowzięcia NMP. Po tym wydarzeniu zespół klasztorny stał opuszczony i bez opieki przez ponad 180 lat. W XX wieku na krótki czas powrócili do niego Karmelici i podjęli trud odbudowy.

Zagórz

Zwiedzanie klasztoru

W 2000 roku zespół klasztorny stał się własnością gminy. Przeprowadzono wtedy prace zabezpieczające i konserwujące ruiny, które obecnie są bezpłatnie udostępnione do zwiedzania.

Poza ruinami kościoła Wniebowzięcia NMP i zabudowań klasztornych dostepne są tu odtworzone ogrody klauzurowe i tablice z opisami Dorzecza Górnego Sanu oraz historii klasztoru. Ponadto jest tu wejście na jedną z wież klasztoru. Z platformy widokowej rozpościera się fantastyczny wprost widok na okolicę - zakola rzeki Osławy i panoramę Zagórza, Góry Słonne z najwyższym szczytem Słonnym 671 m n.p.m., krajobraz Beskidu Niskiego. Oglądanie ułatwia zamontowana na platformie widokowej luneta udostępniona zwiedzającym również bezpłatnie.

Ruiny klasztoru
ul. Klasztorna, Zagórz

Ruiny klasztoru w Zagórzu

   

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°30'2" N, 22°16'20" E
Podkarpackie
2015-01-28
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą