Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Zagórz klasztor, kasia ejsmont

Ruiny klasztoru w Zagórzu

(4.5 głosów: 42)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu widoczne są z daleka, a prowadzi do nich wygodna droga asfaltowa. Klasztor stanowił warowną fortyfikację obronną, wzniesioną na wzgórzu zwanym „Mariamontem” w 1730 roku. Klasztor ufundował Jan Adam Stadnicki - ówczesny właściciel Leska, w podzięce za ocalenie życia w wojnie północnej.Prace przy budowie klasztoru Karmelitów Bosych trwały 30 lat, zamieszkiwało go 24 zakonników, a ich spokój zakłóciły w 1772 roku działania wojenne. Zniszczenia i pożar spowodowały znaczne straty, jednak klasztor zdołano odbudować. Kolejny pożar wybuchł w 1822 roku, zniszczył on zarówno klasztor, jak i istniejący przy nim kościół Wniebowzięcia NMP. Po tym wydarzeniu zespół klasztorny stał opuszczony i bez opieki przez ponad 180 lat. W XX wieku na krótki czas powrócili do niego Karmelici i podjęli trud odbudowy.

Zagórz, kasia ejsmont
Zagórz, kasia ejsmont

Zwiedzanie klasztoruW 2000 roku zespół klasztorny stał się własnością gminy. Przeprowadzono wtedy prace zabezpieczające i konserwujące ruiny, które obecnie są bezpłatnie udostępnione do zwiedzania.

Zagórz, kasia ejsmont
Zagórz, kasia ejsmont
Ruiny klasztoru w Zagórzu, Danusia

Poza ruinami kościoła Wniebowzięcia NMP i zabudowań klasztornych dostepne są tu odtworzone ogrody klauzurowe i tablice z opisami Dorzecza Górnego Sanu oraz historii klasztoru. Ponadto jest tu wejście na jedną z wież klasztoru. Z platformy widokowej rozpościera się fantastyczny wprost widok na okolicę - zakola rzeki Osławy i panoramę Zagórza, Góry Słonne z najwyższym szczytem Słonnym 671 m n.p.m., krajobraz Beskidu Niskiego. Oglądanie ułatwia zamontowana na platformie widokowej luneta udostępniona zwiedzającym również bezpłatnie.Ruiny klasztoru
ul. Klasztorna, Zagórz

   

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–18:00
  • wtorek: 08:00–18:00
  • środa: 08:00–18:00
  • czwartek: 08:00–18:00
  • piątek: 08:00–18:00
  • sobota: 08:00–18:00
  • niedziela: 08:00–18:00

Zagórz noclegi

Zagórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zagórz
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
klasztory
49°30'2N, 22°16'20E
28 styczeń 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację