Zagórz klasztor, kasia ejsmont

Ruiny klasztoru w Zagórzu

(4.5 głosów: 43)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu widoczne są z daleka, a prowadzi do nich wygodna droga asfaltowa. Klasztor stanowił warowną fortyfikację obronną, wzniesioną na wzgórzu zwanym „Mariamontem” w 1730 roku. Klasztor ufundował Jan Adam Stadnicki - ówczesny właściciel Leska, w podzięce za ocalenie życia w wojnie północnej.Prace przy budowie klasztoru Karmelitów Bosych trwały 30 lat, zamieszkiwało go 24 zakonników, a ich spokój zakłóciły w 1772 roku działania wojenne. Zniszczenia i pożar spowodowały znaczne straty, jednak klasztor zdołano odbudować. Kolejny pożar wybuchł w 1822 roku, zniszczył on zarówno klasztor, jak i istniejący przy nim kościół Wniebowzięcia NMP. Po tym wydarzeniu zespół klasztorny stał opuszczony i bez opieki przez ponad 180 lat. W XX wieku na krótki czas powrócili do niego Karmelici i podjęli trud odbudowy.

Zagórz, kasia ejsmont
Zagórz, kasia ejsmont

Zwiedzanie klasztoruW 2000 roku zespół klasztorny stał się własnością gminy. Przeprowadzono wtedy prace zabezpieczające i konserwujące ruiny, które obecnie są bezpłatnie udostępnione do zwiedzania.

Zagórz, kasia ejsmont
Zagórz, kasia ejsmont

Poza ruinami kościoła Wniebowzięcia NMP i zabudowań klasztornych dostepne są tu odtworzone ogrody klauzurowe i tablice z opisami Dorzecza Górnego Sanu oraz historii klasztoru. Ponadto jest tu wejście na jedną z wież klasztoru. Z platformy widokowej rozpościera się fantastyczny wprost widok na okolicę - zakola rzeki Osławy i panoramę Zagórza, Góry Słonne z najwyższym szczytem Słonnym 671 m n.p.m., krajobraz Beskidu Niskiego. Oglądanie ułatwia zamontowana na platformie widokowej luneta udostępniona zwiedzającym również bezpłatnie.Ruiny klasztoru
ul. Klasztorna, Zagórz

Zagórz, kasia ejsmont
Zagórz, kasia ejsmont
Ruiny klasztoru w Zagórzu, Danusia

   

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–18:00
  • wtorek: 08:00–18:00
  • środa: 08:00–18:00
  • czwartek: 08:00–18:00
  • piątek: 08:00–18:00
  • sobota: 08:00–18:00
  • niedziela: 08:00–18:00

Zagórz noclegi

Zagórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zagórz
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
klasztory
49°30'2N, 22°16'20E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Knypek
Nic specjalnego do oglądania, ruiny jak ruiny nie zachwycił mnie. Jedynie ladnie utrzymany ogródek I możliwość wejścia na sama górę I zobaczenie okolicy przy pomocy lunety
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021