Zagórz klasztor, kasia ejsmont

Ruiny klasztoru w Zagórzu

(4.5 głosów: 43)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu widoczne są z daleka, a prowadzi do nich wygodna droga asfaltowa. Klasztor stanowił warowną fortyfikację obronną, wzniesioną na wzgórzu zwanym „Mariamontem” w 1730 roku. Klasztor ufundował Jan Adam Stadnicki - ówczesny właściciel Leska, w podzięce za ocalenie życia w wojnie północnej.

Prace przy budowie klasztoru Karmelitów Bosych trwały 30 lat, zamieszkiwało go 24 zakonników, a ich spokój zakłóciły w 1772 roku działania wojenne. Zniszczenia i pożar spowodowały znaczne straty, jednak klasztor zdołano odbudować. Kolejny pożar wybuchł w 1822 roku, zniszczył on zarówno klasztor, jak i istniejący przy nim kościół Wniebowzięcia NMP. Po tym wydarzeniu zespół klasztorny stał opuszczony i bez opieki przez ponad 180 lat. W XX wieku na krótki czas powrócili do niego Karmelici i podjęli trud odbudowy.

Zagórz, kasia ejsmont
Zagórz, kasia ejsmont


Zwiedzanie klasztoru

W 2000 roku zespół klasztorny stał się własnością gminy. Przeprowadzono wtedy prace zabezpieczające i konserwujące ruiny, które obecnie są bezpłatnie udostępnione do zwiedzania.

Zagórz, kasia ejsmont
Zagórz, kasia ejsmont

Poza ruinami kościoła Wniebowzięcia NMP i zabudowań klasztornych dostepne są tu odtworzone ogrody klauzurowe i tablice z opisami Dorzecza Górnego Sanu oraz historii klasztoru. Ponadto jest tu wejście na jedną z wież klasztoru. Z platformy widokowej rozpościera się fantastyczny wprost widok na okolicę - zakola rzeki Osławy i panoramę Zagórza, Góry Słonne z najwyższym szczytem Słonnym 671 m n.p.m., krajobraz Beskidu Niskiego. Oglądanie ułatwia zamontowana na platformie widokowej luneta udostępniona zwiedzającym również bezpłatnie.

Ruiny klasztoru
ul. Klasztorna, Zagórz

Zagórz, kasia ejsmont
Zagórz, kasia ejsmont
Ruiny klasztoru w Zagórzu, Danusia


   

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–18:00
  • wtorek: 08:00–18:00
  • środa: 08:00–18:00
  • czwartek: 08:00–18:00
  • piątek: 08:00–18:00
  • sobota: 08:00–18:00
  • niedziela: 08:00–18:00

Zagórz noclegi

Zagórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Knypek
Nic specjalnego do oglądania, ruiny jak ruiny nie zachwycił mnie. Jedynie ladnie utrzymany ogródek I możliwość wejścia na sama górę I zobaczenie okolicy przy pomocy lunety
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022