Przydrożna kapliczka w Bóbrce, Danusia

Przydrożna kapliczka w Bóbrce

(3.6 głosów: 21)

Przed wejściem na nieczynny kamieniołom Kozieniec w Bóbrce koło Ustrzyk Dolnych znajduje się ciekawa kapliczka z 1848 roku. Według przekazów w roku zniesienia pańszczyzny zakopano pod nią księgi powinności wobec dworu. Urządzono w ten sposób tzw. "pogrzeb pańszczyzny".W 1932 roku w Bóbrce rozpoczęto pracę nad utwardzaniem drogi. Mieli w nich nieodpłatnie uczestniczyć mieszkańcy wsi. Koniecznością stało się wtedy przesunięcie kapliczki. Poszła plotka, że księgi pańszczyźniane zostaną odkopane i wróci obowiązek darmowej pracy u panów.

Kapliczka w Bóbrce, Zbyszek Mat
Kapliczka w Bóbrce, Zbyszek Mat

W związku z tym uzbrojeni w kosy okoliczni chłopi ruszyli na urzędników państwowych. Rozruchy rozpędziła kompania ze szkoły podchorążych w Sanoku. Wydarzenia te znane są jako "powstanie leskie". Kapliczka została wyremontowana w 2011 roku. Umieszczono w niej ikonę "Umilenie" Leona Chrapko z Bóbrki.Kapliczka
Bóbrka

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
Ikona Umilenie, Zbyszek Mat

Bieszczady noclegi

Bieszczady to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Bieszczady
Kościoły i obiekty sakralne
Mniej istotna
kapliczki
49°24'56N, 22°26'41E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021