Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Przydrożna kapliczka w Bóbrce, Danusia

Przydrożna kapliczka w Bóbrce

(3.6 głosów: 21)

Przed wejściem na nieczynny kamieniołom Kozieniec w Bóbrce koło Ustrzyk Dolnych znajduje się ciekawa kapliczka z 1848 roku. Według przekazów w roku zniesienia pańszczyzny zakopano pod nią księgi powinności wobec dworu. Urządzono w ten sposób tzw. "pogrzeb pańszczyzny".W 1932 roku w Bóbrce rozpoczęto pracę nad utwardzaniem drogi. Mieli w nich nieodpłatnie uczestniczyć mieszkańcy wsi. Koniecznością stało się wtedy przesunięcie kapliczki. Poszła plotka, że księgi pańszczyźniane zostaną odkopane i wróci obowiązek darmowej pracy u panów.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

W związku z tym uzbrojeni w kosy okoliczni chłopi ruszyli na urzędników państwowych. Rozruchy rozpędziła kompania ze szkoły podchorążych w Sanoku. Wydarzenia te znane są jako "powstanie leskie". Kapliczka została wyremontowana w 2011 roku. Umieszczono w niej ikonę "Umilenie" Leona Chrapko z Bóbrki.Kapliczka
Bóbrka

Ikona Umilenie, Zbyszek Mat
Ikona Umilenie, Zbyszek Mat

Bieszczady noclegi

Bieszczady to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Bieszczady
Kościoły i obiekty sakralne
Mniej istotna
kapliczki
49°24'56N, 22°26'41E
24 wrzesień 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację