Przełęcz Świnicka w Tatrach, Magdalena

Przełęcz Świnicka w Tatrach

(5 głosów: 3)

Przełęcz Świnicka w Tatrach położona jest na wysokości 2051 m n.p.m., na granicy polsko-słowackiej, w części Tatr Wysokich. W 1902 roku planowano tutaj wybudowanie kolejki zębatej, która miała dowozić do Świnickiej Przełęcz i Przełęczy Liliowe, jednak miłośnicy przyrody zablokowali te pomysły. W latach 1890-1924 stał tutaj niewielki schron dla turystów chcących odpocząć lub zostawić ciężki bagaż przed zdobyciem Świnicy. Tutaj jedli obiad przy ognisku (gałęzie kosodrzewiny na ognisko wynosili przewodnicy).Roztacza się stąd widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i stawy gąsienicowe po polskiej stronie oraz na Dolinę Walentkową po słowackiej. Znajduje się pomiędzy Pośrednią Turnią i Świnicą. Tutaj góry zyskują już charakter wysokogórski, brak trawiastych grzbietów, zaczynają się głazy i rumowiska, łańcuchy i ekspozycje.

Szlaki na Świnicką Przełęcz

Na Świnicką Przełęcz możemy dostać się do strony Hali Gąsienicowej czarnym szlakiem w 2 godziny, pokonując 3,5 km i 561 m przewyższenia w górę. Szlak jest wąski i dość stromy. Parametry szlaku zostały podane od Schroniska Murowaniec w jedną stronę.Stąd możemy udać się czerwonym szlakiem na Kasprowy Wierch oraz na Świnicę i kontynuować te szlaki dalej grzbietami i graniami, pamiętając, że wchodząc na Świnicę wkraczamy już na teren Orlej Perci, gdzie warunki robią się coraz trudniejsze więc niech nie myli łatwość dotarcia do Przełęczy i 50 minut do szczytu Świnicy, ponieważ w dalszych partiach szlak robi się stromy, a w połowie drogi zaczynają się łańcuchy na trudnym i ekspozycyjnym terenie.

Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Tatry
Szczyty i punkty widokowe
Normalna
punkty widokowe przełęcze
49°13'15N, 20°0'14E
14 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację