Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Przełęcz Świnicka w Tatrach położona jest na wysokości 2051 m n.p.m., na granicy polsko-słowackiej, w części Tatr Wysokich. W 1902 roku planowano tutaj wybudowanie kolejki zębatej, która miała dowozić do Świnickiej Przełęcz i Przełęczy Liliowe, jednak miłośnicy przyrody zablokowali te pomysły. W latach 1890-1924 stał tutaj niewielki schron dla turystów chcących odpocząć lub zostawić ciężki bagaż przed zdobyciem Świnicy. Tutaj jedli obiad przy ognisku (gałęzie kosodrzewiny na ognisko wynosili przewodnicy).Roztacza się stąd widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i stawy gąsienicowe po polskiej stronie oraz na Dolinę Walentkową po słowackiej. Znajduje się pomiędzy Pośrednią Turnią i Świnicą. Tutaj góry zyskują już charakter wysokogórski, brak trawiastych grzbietów, zaczynają się głazy i rumowiska, łańcuchy i ekspozycje.Szlaki na Świnicką Przełęcz

Na Świnicką Przełęcz możemy dostać się do strony Hali Gąsienicowej czarnym szlakiem w 2 godziny, pokonując 3,5 km i 561 m przewyższenia w górę. Szlak jest wąski i dość stromy. Parametry szlaku zostały podane od Schroniska Murowaniec w jedną stronę.

Stąd możemy udać się czerwonym szlakiem na Kasprowy Wierch oraz na Świnicę i kontynuować te szlaki dalej grzbietami i graniami, pamiętając, że wchodząc na Świnicę wkraczamy już na teren Orlej Perci, gdzie warunki robią się coraz trudniejsze więc niech nie myli łatwość dotarcia do Przełęczy i 50 minut do szczytu Świnicy, ponieważ w dalszych partiach szlak robi się stromy, a w połowie drogi zaczynają się łańcuchy na trudnym i ekspozycyjnym terenie.

Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125895 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020