Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kraków
Pomniki i rzeźby
pomniki
Normalna
Małopolskie
2015-10-09
2020-02-01 02:01
50°3'4" N, 19°56'5" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Piękny pomnik psa Dżoka w Krakowie znajduje się na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą, w pobliżu Wawelu i Mostu Grunwaldzkiego. Zaprojektował go  Bronisław Chromy, a odsłonięto go w 2001 roku.Pomnik upamiętnia smutną historię czarnego kundelka o imieniu Dżok, którego właściciel zmarł na atak serca w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Pies nieustannie czekał tam na swojego pana, dokarmiany przez mieszkańców. Po roku pozwolił się przygarnąć nowej właścicielce, jednak gdy ta zmarła, uciekł ginąc pod kołami pociągu.

Do powstania pomnika przyczyniło się Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, media oraz mieszkańcy. Wtedy był to trzeci taki pomnik na świecie. Ma symbolizować psią wierność, a ułożenie go w ludzkich dłoniach ukazuje więź. jaka jest możliwa między człowiekiem a zwierzęciem.

Napis na pomniku: „Najwierniejszy z wiernych, symbol psiej wierności. Przez rok /1990-1991/ oczekiwał na Rondzie Grunwaldzkim na swojego Pana, który w tym miejscu zmarł.” Dżok został pochowany na terenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie przy ul. Rybnej 3. Symboliczny grobowiec znajduje się tam do tej pory.Pomnik Dżoka
ul. Bulwar Czerwieński, Kraków

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-10-09 na

Ale to wzruszające i piękne :) Nie znałam tej historii, choć znamy inną o piesku Hachikō, który też tak czekał na Pana po jego śmierci, jest o tym film Mój przyjaciel Hachikō, polecam jak ktos nie widział.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020