Pomnik psa Dżoka w Krakowie, Magdalena

Pomnik psa Dżoka w Krakowie

(4.1 głosów: 28)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Piękny pomnik psa Dżoka w Krakowie znajduje się na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą, w pobliżu Wawelu i Mostu Grunwaldzkiego. Zaprojektował go  Bronisław Chromy, a odsłonięto go w 2001 roku.Pomnik upamiętnia smutną historię czarnego kundelka o imieniu Dżok, którego właściciel zmarł na atak serca w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Pies nieustannie czekał tam na swojego pana, dokarmiany przez mieszkańców. Po roku pozwolił się przygarnąć nowej właścicielce, jednak gdy ta zmarła, uciekł ginąc pod kołami pociągu.

Do powstania pomnika przyczyniło się Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, media oraz mieszkańcy. Wtedy był to trzeci taki pomnik na świecie. Ma symbolizować psią wierność, a ułożenie go w ludzkich dłoniach ukazuje więź. jaka jest możliwa między człowiekiem a zwierzęciem.Napis na pomniku: „Najwierniejszy z wiernych, symbol psiej wierności. Przez rok /1990-1991/ oczekiwał na Rondzie Grunwaldzkim na swojego Pana, który w tym miejscu zmarł.” Dżok został pochowany na terenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie przy ul. Rybnej 3. Symboliczny grobowiec znajduje się tam do tej pory.

Pomnik Dżoka
ul. Bulwar Czerwieński, KrakówGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kraków
Pomniki i rzeźby
Normalna
pomniki
50°3'4N, 19°56'5E
09 październik 2015
01 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
09 październik 2015 13:45

Ale to wzruszające i piękne :) Nie znałam tej historii, choć znamy inną o piesku Hachikō, który też tak czekał na Pana po jego śmierci, jest o tym film Mój przyjaciel Hachikō, polecam jak ktos nie widział.

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację