Pomnik psa Dżoka w Krakowie

Zdjęcia (1)

Piękny pomnik psa Dżoka w Krakowie znajduje się na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą, w pobliżu Wawelu i Mostu Grunwaldzkiego. Zaprojektował go  Bronisław Chromy, a odsłonięto go w 2001 roku.



Pomnik upamiętnia smutną historię czarnego kundelka o imieniu Dżok, którego właściciel zmarł na atak serca w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Pies nieustannie czekał tam na swojego pana, dokarmiany przez mieszkańców. Po roku pozwolił się przygarnąć nowej właścicielce, jednak gdy ta zmarła, uciekł ginąc pod kołami pociągu.

Do powstania pomnika przyczyniło się Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, media oraz mieszkańcy. Wtedy był to trzeci taki pomnik na świecie. Ma symbolizować psią wierność, a ułożenie go w ludzkich dłoniach ukazuje więź. jaka jest możliwa między człowiekiem a zwierzęciem.



Napis na pomniku: „Najwierniejszy z wiernych, symbol psiej wierności. Przez rok /1990-1991/ oczekiwał na Rondzie Grunwaldzkim na swojego Pana, który w tym miejscu zmarł.” Dżok został pochowany na terenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie przy ul. Rybnej 3. Symboliczny grobowiec znajduje się tam do tej pory.

Pomnik Dżoka
ul. Bulwar Czerwieński, Kraków

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-10-09 13:45:44 na

Ale to wzruszające i piękne :) Nie znałam tej historii, choć znamy inną o piesku Hachikō, który też tak czekał na Pana po jego śmierci, jest o tym film Mój przyjaciel Hachikō, polecam jak ktos nie widział.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: