Pomnik psa Dżoka w Krakowie, Magdalena

Pomnik psa Dżoka w Krakowie

(4.1 głosów: 29)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Piękny pomnik psa Dżoka w Krakowie znajduje się na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą, w pobliżu Wawelu i Mostu Grunwaldzkiego. Zaprojektował go  Bronisław Chromy, a odsłonięto go w 2001 roku.

Pomnik upamiętnia smutną historię czarnego kundelka o imieniu Dżok, którego właściciel zmarł na atak serca w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Pies nieustannie czekał tam na swojego pana, dokarmiany przez mieszkańców. Po roku pozwolił się przygarnąć nowej właścicielce, jednak gdy ta zmarła, uciekł ginąc pod kołami pociągu.Do powstania pomnika przyczyniło się Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, media oraz mieszkańcy. Wtedy był to trzeci taki pomnik na świecie. Ma symbolizować psią wierność, a ułożenie go w ludzkich dłoniach ukazuje więź. jaka jest możliwa między człowiekiem a zwierzęciem.

Napis na pomniku: „Najwierniejszy z wiernych, symbol psiej wierności. Przez rok /1990-1991/ oczekiwał na Rondzie Grunwaldzkim na swojego Pana, który w tym miejscu zmarł.” Dżok został pochowany na terenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie przy ul. Rybnej 3. Symboliczny grobowiec znajduje się tam do tej pory.

Pomnik Dżoka
ul. Bulwar Czerwieński, Kraków

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk

Ale to wzruszające i piękne 🙂 Nie znałam tej historii, choć znamy inną o piesku Hachikō, który też tak czekał na Pana po jego śmierci, jest o tym film Mój przyjaciel Hachikō, polecam jak ktos nie widział.

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022