Pomnik Pamięci 1939 w Wysokiej, Cinekh

Pomnik Pamięci 1939 w Wysokiej

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wieś Wysoka położona jest w powiecie suskim, w Małopolsce. Na wzniesieniu, koło cmentarza katolickiego, znajduje się zbiorowa mogiła i pomnik z piaskowca, upamiętniający poległych w walce o Wysoką podczas II wojny światowej. W walce tej brali udział: 10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej, 12 Pułk Piechoty, Korpus Ochrony Pogranicza oraz 24 Pułk Ułanów.

Siłami dowodził późniejszy gen. Stanisław Maczek, a żołnierzy wspierali też okoliczni mieszkańcy. Oddziały odpierały atak niemiecki dnia 1-2 września, przez kilkanaście godzin. Przegrupowania niemieckie i przeważające ich siły przełamały opór i podeszły pod grzbiet Wysokiej. W sumie poległo tu 58 żołnierzy, z czego 15 spoczęło w tej mogile, a inni w innych miejscowościach.W walkach wyróżnili się celowniczy armaty przeciwpancernej 1 Dywizjonu Przeciwpancernego 10 Brygady Kawalerii st. ułan Franciszek Dziuba oraz kapral Wincenty Dziechciarz z 24 Pułku Ułanów, którzy dysponując trzema działami, zniszczyli 24 czołgi i 3 wozy pancerne, z własnymi stratami dwóch dział. 

Walki były na tyle ważne strategicznie, że pozwoliły Armii Kraków zdobyć więcej czasu na ucieczkę Niemcom i przegrupowanie. W odwecie za opór i straty, Niemcy spalili wieś. Wieś została odznaczona w 1946 roku Orderem Krzyża Grunwaldu III Klasy.

Pomnik Pamięci 1939
szlak czarny, dalej niebieski, Wysoka

 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Małopolska noclegi

Małopolska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022