Pomnik Orląt Lwowskich w Częstochowie, Magdalena

Pomnik Orląt Lwowskich w Częstochowie

(5 głosów: 1)

Pomnik Orląt Lwowskich w Częstochowie został odsłonięty w 2006 roku na skwerze w dzielnicy Raków, a jego powstanie zainicjował Zarząd Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Wsparcia finansowego udzielił Urząd Miasta Częstochowy i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, pojawili się również inni darczyńcy z całego kraju. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika odbył się Apel Poległych, a salwę honorową oddała Kompania Reprezentacyjna 1 Pułku Specjalnego Komandosów.Miejsce postawienia pomnika to dawne miejsce po pomniku Bieruta. Miejsce to nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie na Rakowie osiedlali się Lwowiacy po wojnie. Plac ten już jakiś czas przed postawieniem pomnika zyskał oficjalnie miano Placu Orląt Lwowskich. Jest to czwarty taki pomnik w Polsce.

Miejsce to ma upamiętniać heroizm dzieci lwowskich, które stanęły w obronie przed Ukraińcami, gdy starsi poszli na front I Wojny Światowej, dwa lata później broniły Lwowa przed bolszewikami. W podium pomnika wmurowano urny z ziemią pobraną z cmentarza Obrońców Lwowa.Pomnik stanowi kwadratowa kolumna na dwustopniowym marmurowym postumencie z fryzem umieszczonym pośrodku wysokości, biegnącym wokół kolumny, na którym przedstawiono cztery motywy na każdej ze stron: dwa płaskorzeźbione motywy to widoki z lwowskiego cmentarza Orląt, a kolejne to herb Lwowa oraz herb Częstochowy. Całość wieńczy figura orła w koronie.

W części pomiędzy orłem, a fryzem znajduje się napis: Mortut sunt, ut libert vivamus/umarli, byśmy mogli żyć jako wolni ludzie z krzyżem wojennym nad napisem i gałązkami laurowymi pod napisem – jest to jedna strona kolumny. Druga strona (tył) ponad fryzem to data 1 – 22 XI 1918.Poniżej fryzu napis: z jednej strony: Bohaterskim Orlętom Lwowskim; z drugiej strony: Częstochowianie w obronie Lwowa – wraz z trzema epitafiami i dopiskiem: miejsce pochówku nieznane.

Na samym dole z lewej strony kolumny napis z nazwiskami autorów pomnika: rzeźbiarz – Szymon Wypych; architekt: Mariusz Błażewicz. Na postumencie zamieszczono tablicę z sentencją Jana Kochanowskiego: A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą Ojczyźnie ... . Przy tablicy postawiono dużą marmurową popielnicę przeznaczoną do umieszczenia znicza.

Każdego roku w rocznicę zakończenia zwycięskiej obrony Lwowa odbywa się uroczystość z udziałem władz miasta, organizacji społecznych, kombatanckich i mieszkańców.

Adres

Pomnik Orląt Lwowskich
róg ulic: aleja Pokoju i ul. Iłłakowiczówny, Częstochowa

GPS: 50°47'8N, 19°8'54E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°47'8N, 19°8'54E
27 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację