Pomnik Ofiar Szybu Reden w Radlinie

Pomnik Ofiar Szybu Reden w Radlinie
Pomniki i rzeźby
pomniki
Mniej istotna
Śląskie
2017-03-06
2020-01-28 13:46
50°3'9" N, 18°27'42" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Pomnik Ofiar Szybu Reden w Radlinie to pomnik ku pamięci ofiar nazistowskiej zbrodni, do jakiej doszło na terenie nieistniejącej już dziś kopalni "Reden" w Radlinie. W czasie II wojny światowej hitlerowcy wrzucili do nieczynnego już wówczas szybu pojmane osoby z regionu wodzisławsko-rybnickiego.

Do zbrodni miało w tym miejscu dochodzić cyklicznie przez cały okres trwania okupacji niemieckiej. Dopiero w 1945 roku, po wkroczeniu na teren Radlina Armii Czerwonej, powołana została komisja badająca zbrodnię. Zidentyfikowano wówczas tylko 5 ofiar:Franciszek Kin - urodzony w 1909 roku w Skrzyszowie górnik kopalni "Emma", przedwojenny działacz PPS
Alojzy Lasota - urodzony w 1909 roku, górnik, członek Armii Krajowej, niepodległościowiec. Kiedy żona ostrzegała go przez zagrożeniami mówił "Najpierw Ojczyzna, a potem rodzina".
Stanisława Biała, matka z Popielowa (dzielnica Rybnika)
Henryka Biała, córka Stanisławy
Marta Hała z MarklowicOprócz tych osób znaleziono mnóstwo nierozpoznanych ciał. Jedną z ofiar była Żydówka, uciekinierka z transportu oświęcimskiego, który przechodził przez Biertułtowy do Wodzisławia. Ofiary pochowano na pobliskim cmentarzu w Radlinie-Biertułtowach. W 1973 roku na terenie byłego szybu Reden postawiono w czynie społecznym pomnik projektu Zygmunta Brachmańskiego, upamiętniający zbrodnię. Stoi w Radlinie do dziś pośrodku parku im. Ofiar Szybu Reden. Miejsce to znajduje się na trasie Szlaku Emmy i Marcela w Radlinie.

Pomnik Ofiar Szybu Reden
ul. Jana Matejki, Radlin

Booking.com
Avatar użytkownika
Marek Gajda Zapaleniec 905 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020