Pomnik Ofiar Szybu Reden w Radlinie, Marek Gajda

Pomnik Ofiar Szybu Reden w Radlinie

(4.3 głosów: 4)
Mapa Przewodnik Pdf

Pomnik Ofiar Szybu Reden w Radlinie to pomnik ku pamięci ofiar nazistowskiej zbrodni, do jakiej doszło na terenie nieistniejącej już dziś kopalni "Reden" w Radlinie. W czasie II wojny światowej hitlerowcy wrzucili do nieczynnego już wówczas szybu pojmane osoby z regionu wodzisławsko-rybnickiego.

Do zbrodni miało w tym miejscu dochodzić cyklicznie przez cały okres trwania okupacji niemieckiej. Dopiero w 1945 roku, po wkroczeniu na teren Radlina Armii Czerwonej, powołana została komisja badająca zbrodnię. Zidentyfikowano wówczas tylko 5 ofiar:Franciszek Kin - urodzony w 1909 roku w Skrzyszowie górnik kopalni "Emma", przedwojenny działacz PPS
Alojzy Lasota - urodzony w 1909 roku, górnik, członek Armii Krajowej, niepodległościowiec. Kiedy żona ostrzegała go przez zagrożeniami mówił "Najpierw Ojczyzna, a potem rodzina".
Stanisława Biała, matka z Popielowa (dzielnica Rybnika)
Henryka Biała, córka Stanisławy
Marta Hała z Marklowic

Oprócz tych osób znaleziono mnóstwo nierozpoznanych ciał. Jedną z ofiar była Żydówka, uciekinierka z transportu oświęcimskiego, który przechodził przez Biertułtowy do Wodzisławia. Ofiary pochowano na pobliskim cmentarzu w Radlinie-Biertułtowach. W 1973 roku na terenie byłego szybu Reden postawiono w czynie społecznym pomnik projektu Zygmunta Brachmańskiego, upamiętniający zbrodnię. Stoi w Radlinie do dziś pośrodku parku im. Ofiar Szybu Reden. Miejsce to znajduje się na trasie Szlaku Emmy i Marcela w Radlinie.Pomnik Ofiar Szybu Reden
ul. Jana Matejki, Radlin

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę
Booking.com
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°3'9N, 18°27'42E
06 marzec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację