Pomnik KOP w Wytycznie, Joanna

Pomnik KOP w Wytycznie

(5 głosów: 1)

Pomnik ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza stoi przy lokalnej drodze miedzy Wytycznem a Łowiszowem na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Upamiętnia bitwę stoczoną 1 października 1939 roku pod Wytycznem. Było to starcie Korpusu Ochrony Pogranicza pod dowództwem generała Wilhelma Orlik-Rückemanna z Armią Czerwoną. Żołnierze KOP zaatakowani w nocy przez Sowietów w okolicach Wytyczna przez kilka godzin stawili opór. W południe, wobec braku amunicji, dowódca zdecydował o przerwaniu walki i rozproszeniu jednostki. Część żołnierzy małymi grupami przedostała się do oddziałów gen. Franciszka Kleeberga.Pomnik ma postać ponad dwumetrowego kopca usypanego z ziemi, na którym umieszczono metalowy krzyż z orłem w koronie, maszt flagowy oraz tablicę z napisem Wytyczno, Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków, Katyń. Na cmentarzu z okresu II wojny światowej przylegającym do kopca znajduje się grób żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza poległych w czasie bitwy pod Wytycznem. W pobliżu pomnika jest plac z tablicami informacyjnymi opisującymi przebieg bitwy oraz reprodukcją mapy naszkicowanej przez generała Orlik-Rückemanna. Co roku pod pomnikiem odbywają się uroczystości upamiętniające bitwę.

Adres

Pomnik Korpusu Ochrony Pogranicza
Wytyczno, gmina Urszulin

GPS: 51°26'27N, 23°14'35E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Włodawa
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
51°26'27N, 23°14'35E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021