Pomnik KOP w Wytycznie, Joanna

Pomnik KOP w Wytycznie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza stoi przy lokalnej drodze miedzy Wytycznem a Łowiszowem na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Upamiętnia bitwę stoczoną 1 października 1939 roku pod Wytycznem. Było to starcie Korpusu Ochrony Pogranicza pod dowództwem generała Wilhelma Orlik-Rückemanna z Armią Czerwoną. Żołnierze KOP zaatakowani w nocy przez Sowietów w okolicach Wytyczna przez kilka godzin stawili opór. W południe, wobec braku amunicji, dowódca zdecydował o przerwaniu walki i rozproszeniu jednostki. Część żołnierzy małymi grupami przedostała się do oddziałów gen. Franciszka Kleeberga.

Pomnik ma postać ponad dwumetrowego kopca usypanego z ziemi, na którym umieszczono metalowy krzyż z orłem w koronie, maszt flagowy oraz tablicę z napisem Wytyczno, Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków, Katyń. Na cmentarzu z okresu II wojny światowej przylegającym do kopca znajduje się grób żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza poległych w czasie bitwy pod Wytycznem. W pobliżu pomnika jest plac z tablicami informacyjnymi opisującymi przebieg bitwy oraz reprodukcją mapy naszkicowanej przez generała Orlik-Rückemanna. Co roku pod pomnikiem odbywają się uroczystości upamiętniające bitwę.Adres

Pomnik Korpusu Ochrony Pogranicza
Wytyczno, gmina Urszulin

GPS: 51°26'27N, 23°14'35E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022