Pomnik hrabiego Roberta de Plelo w Gdańsku

Pomnik hrabiego Roberta de Plelo w Gdańsku

Pomnik hrabiego Roberta de Plelo od 2014 roku stoi w pobliżu twierdzy Wisłoujście, w Gdańsku. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, ponieważ w jego pobliżu 35-letni hrabia poległ broniąc honoru Francji podczas odsieczy Gdańska w 1734 roku.Hrabia Robert de Plelo był francuskim wojskowym i dyplomatą - ambasadorem w Kopenhadze w latach 1729-34. Jego śmierć stała się symbolem przyjaźni polsko-francuskiej. Podczas próby przedarcia się wojsk francuskich idących z pomocą Polakom i królowi Stanisławowi chroniącemu się przed Rosjanami w oblężonym Gdańsku, poległo około 100 Francuzów. Zwłoki 35-letniego hrabiego zabalsamowano w Twierdzy Wisłoujście i odesłano do Francji. Po latach zapomnienia doczekał się upamiętnienia swojego poświęcenia.

Pomnik hrabiego Roberta de Plelo
ul. Stara Twierdza, Gdańsk

 

Gdańsk noclegi

Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021