Zagłosuj na nas!
Pomnik Francesco Nullo w Krzykawce, Roman Świątkowski

Pomnik Francesco Nullo w Krzykawce

(4.6 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W Krzykawce koło Bolesławia na Jurze znajduje się pomnik Francesco Nullo i innych powstańców poległych w bitwie pod Krzykawką. Pułkownik Francesco Nullo urodził się 1 marca 1826 roku w Bergamo, a zmarł 5 maja 1863 roku w Krzykawce.


Trwa głosowanie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Oddaj na nas głos (można głosować codziennie) - będzie nam niezmiernie miło!

Ten włoski pułkownik był dowódcą ochotników tzw. Garybaldczyków, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym 1863 roku. Uczestniczył również w wojnie z Austrią w 1848 roku. W kwietniu 1863 roku przybył z Włoch do Krakowa i mianowany został przez Rząd Narodowy generałem.

Pomnik Francesco Nullo w Krzykawce, Roman Świątkowski
Pomnik Francesco Nullo w Krzykawce, Roman Świątkowski

3 maja na czele Legii Włosko-Francuskiej przekroczył granicę Królestwa Polskiego pod Krzeszowicami. Pierwsze starcie było pomyślne dla Nullo, pokonał oddziały rosyjskie pod Podłężem. Zginął w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863 roku i został pochowany na cmentarzu w Olkuszu.Pomnik Francesco Nullo
ul. Francesco Nullo, Krzykawka
Więcej na: http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=k21

Pomnik Francesco Nullo w Krzykawce na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Krzykawki wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Krzykawka noclegi

Krzykawka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Krzykawka
Pomniki i rzeźby
Normalna
pomniki
50°19'7N, 19°25'40E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021