Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pomnik Francesco Nullo w Krzykawce

Pomnik Francesco Nullo w Krzykawce

W Krzykawce koło Bolesławia na Jurze znajduje się pomnik Francesco Nullo i innych powstańców poległych w bitwie pod Krzykawką. Pułkownik Francesco Nullo urodził się 1 marca 1826 roku w Bergamo, a zmarł 5 maja 1863 roku w Krzykawce.Ten włoski pułkownik był dowódcą ochotników tzw. Garybaldczyków, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym 1863 roku. Uczestniczył również w wojnie z Austrią w 1848 roku. W kwietniu 1863 roku przybył z Włoch do Krakowa i mianowany został przez Rząd Narodowy generałem.

Pomnik Francesco Nullo w Krzykawce
Pomnik Francesco Nullo w Krzykawce

3 maja na czele Legii Włosko-Francuskiej przekroczył granicę Królestwa Polskiego pod Krzeszowicami. Pierwsze starcie było pomyślne dla Nullo, pokonał oddziały rosyjskie pod Podłężem. Zginął w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863 roku i został pochowany na cmentarzu w Olkuszu.

Pomnik Francesco Nullo
ul. Francesco Nullo, Krzykawka
Więcej na: http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=k21Krzykawka noclegi

Krzykawka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020