Podziemia Rynku w Krakowie

Zdjęcia (11)

Na Starym Rynku w Krakowie, dosłownie pod płytą główną, znajduje się najnowszy Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Podziemia Rynku, który został udostępniony do zwiedzania w postaci podziemnej trasy turystycznej w 2010 roku.Eurohit

To cudowne, multimedialne muzeum zostało w 2014 roku, w 10-lecie przynależności Polski do Unii Europejskiej, wybrane przez Krakowian Eurohitem czyli najlepszą inwestycją unijną w mieście i nic w tym dziwnego, Podziemia Rynku to fantastyczne miejsce, które przenosi w odległy świat średniowiecza i przekazuje historię Krakowa w sposób bardzo ciekawy, tak więc nie tylko dorośli, ale nawet dzieci wychodzą stąd zachwycone.

Podziemny Kraków

Podziemia Rynku to swoisty, niezwykły rezerwat reliktów najstaszych budowli świeckich, kamiennych dróg, drewnianych krawężników, wodociągów i murów miejskich w Krakowie.Na wystawach podziemnej trasy zgromadzono też liczne eksponaty związane z kupiectwem i mieszczaństwem. To swoista podróż w odległą przeszłość, ale najbardziej fascynujące jest to, że tej podróży towarzyszy zwiedzającym nowoczesna, zaawansowana technika komputerowa i holograficzna wzmacniająca wrażenia i atmosferę Krakowa sprzed 700 lat, kiedy jeszcze o takiej technologii nawet nie śniło się ludziom.

Historia odkryć

Badania archeologiczne krakowskiego Rynku Głównego rozpoczęły się latem 2005 roku i planowano je zakończyć po 6 miesiącach, ale skala odkryć była tak wielka i cenna, że ostatecznie prowadzono je 5 lat. Nic w tym dziwnego, wszak kryje się tu 1000 lat historii miasta.

Efekty badań i wiele znalezisk prezentowane są na podziemnej trasie turystycznej, która nie tylko obrazuje niezwykle ciekawą historię Krakowa, ale uzmysławia ścisłe związki pomiędzy średniowiecznym Krakowem a innymi ówczesnymi ośrodkami europejskimi.

Podziemia Rynku
Rynek Główny 1, Kraków
tel. 12/ 426-50-60
info@mhk.pl
www.podziemiarynku.com
Godziny zwiedzania: codziennie 10.00-20.00 (wt do 16.00, IV-X sr-nd do 22.00), w pierwszy wtorek m-ca nieczynne
Bilety: normalny 19 zł, ulgowy 16 zł, dzieci do lat 5 gratis (bilety lepiej rezerwować online), we wtorki wstęp wolny (konieczna wcześniejsza rezerwacja).

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Komentarze

2017-01-19 23:31:22

Zdecydowanie niewykorzystany potencjał.  

2016-05-03 10:00:54

Ciekawe miejsce, można się dużo dowiedzieć jak żyli ludzie, w ogóle zostało to przedstawione w bardzo ciekawy i multimedialny sposób przedstawiony.

olga
2015-11-10 15:19:37

Wystawa jest świetna -interaktywna i multimedialna. Robi niesamowite wrażenie. Jednak bardzo rozczarował mnie sposób prezentacji informacji o eksponatach. Mam dobry wzrok, ale z wielkim trudem udawało mi się przeczytać opisy. Po pierwsze wszystkie znajdują się na wysokości pępka. Po drugie umieszczone są na przeźroczystych planszach i napisane małą niewyraźną czcionką. W dodatku nie są oświetlone, a w całym pomieszczeniu panuje półmrok. Wielokrotnie, żeby cokolwiek odczytać musiałam przyświecać sobie telefonem. Zastrzeżenia mam także do opisów małych elementów znalezionych przez archeologów. Są one wystawione w przeźroczystych gablotkach. Wiele z nich nie ma wcale opisu, a te które są, jakby wygrawerowano na tym szkle. W skutek czego tekże są nieczytelne. W tunelu w drugiej cześci trasy również można obejrzeć takie małe eksponaty. Tam są one skatalogowane w postaci multimedialnej. Niestety w wielu przypadkach, po naciśnięciu elementu pokazywało się zdjęcie bez jakiegokolwiek podpisu. Szkoda, że taka wystawa jak ta pozbawia zwiedzającego możliwości zdobycia informacji na temat zgromadzonych eksponatów. Tym bardziej, że do wykorzystania są wszechobecne tam ekrany multimedialne.

Poza spartaczonymi opisami całość jest super.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: