Park w Krokowej powstawał wokół zamku w kilku etapach, a każdy z nich miał jakiś wpływ na obecny wygląd parku, każdy też zasadniczo różnił się od tego, który istniał wcześniej.W XV wieku powstał niewielki ogród wokół zameczku w Krokowej. Składał się on z ogrodu użytkowego oraz części "dla wypoczynku".

W I połowie XVII wieku, zgodnie z holenderską modą, dawne elementy fortyfikacyjne zamku przekształcono w kompozycje ogrodowe. Powstał wówczas "ogród włoski", w miejscu dawnych palisad posadzono drzewa. Utworzono też staw oraz sad. Już wtedy istniał wygodny mostek, łączący wyspę zamkową z ogrodami.

XIX wiek to okres rozkwitu parku w Krokowej, wtedy istniał tu park "romantyczno-krajobrazowy". Regularny układ ogrodowy wzbogacono o elementy stylu romantycznego, zaś tereny graniczące z parkiem osuszono i włączono w jego granice. W pobliżu zamku powstały też dworek myśliwski oraz zwierzyniec.Na początku XX wieku zmieniono koncepcję wystroju architektonicznego zamku i parku, wprowadzając elementy architektury neogotyckiej. Wzniesiono istniejący do dzisiaj mur, wzmacniający brzeg stawu, zaś na jego końcu wzniesiono neogotycką wieżę, pełniącą rolę gołębnika. W parku wybudowano neogotycką wieżyczkę, zwaną romantycznym pawilonem ogrodowym.

Rewitalizacja parku w Krokowej

Po utworzeniu w 1999 roku Fundacji Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa, zdecydowano się zrewitalizować otoczenie. Mieszkająca w Niemczech rodzina von Krokau udostępniła do tego celu przedwojenne pocztówki oraz wiele zdjęć z rodzinnego archiwum. Udało się w dużym stopniu odtworzyć obraz parku sprzed zniszczeń w 1945 roku. Do dziś rośnie tu piękna magnolia drzewiasta. Zrekonstruowano mostek ogrodowy, a ze starego drzewostanu do dzisiejszych czasów doczekały: miłorząb japoński, cztery platany klonolistne, modrzew europejski i pomnik przyrody - żywotnik olbrzymi.Dziś piękny, zrewitalizowany park w Krokowej, ze stawami, fosą, mostkami, altaną oraz ogródkiem letnim kawiarni są ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców i turystów. Szczególnie lubiana jest fontanna w kształcie serca, umieszczona na zamkowym stawie.

Krokowa noclegi

Krokowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Haga 2 by Renters
Empire by Renters
Helski Domek

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021