, mokunka

Park zamkowy w Krokowej

(4.3 głosów: 22)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Park w Krokowej powstawał wokół zamku w kilku etapach, a każdy z nich miał jakiś wpływ na obecny wygląd parku, każdy też zasadniczo różnił się od tego, który istniał wcześniej.

W XV wieku powstał niewielki ogród wokół zameczku w Krokowej. Składał się on z ogrodu użytkowego oraz części "dla wypoczynku".W I połowie XVII wieku, zgodnie z holenderską modą, dawne elementy fortyfikacyjne zamku przekształcono w kompozycje ogrodowe. Powstał wówczas "ogród włoski", w miejscu dawnych palisad posadzono drzewa. Utworzono też staw oraz sad. Już wtedy istniał wygodny mostek, łączący wyspę zamkową z ogrodami.

XIX wiek to okres rozkwitu parku w Krokowej, wtedy istniał tu park "romantyczno-krajobrazowy". Regularny układ ogrodowy wzbogacono o elementy stylu romantycznego, zaś tereny graniczące z parkiem osuszono i włączono w jego granice. W pobliżu zamku powstały też dworek myśliwski oraz zwierzyniec.Na początku XX wieku zmieniono koncepcję wystroju architektonicznego zamku i parku, wprowadzając elementy architektury neogotyckiej. Wzniesiono istniejący do dzisiaj mur, wzmacniający brzeg stawu, zaś na jego końcu wzniesiono neogotycką wieżę, pełniącą rolę gołębnika. W parku wybudowano neogotycką wieżyczkę, zwaną romantycznym pawilonem ogrodowym.

Rewitalizacja parku w Krokowej

Po utworzeniu w 1999 roku Fundacji Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa, zdecydowano się zrewitalizować otoczenie. Mieszkająca w Niemczech rodzina von Krokau udostępniła do tego celu przedwojenne pocztówki oraz wiele zdjęć z rodzinnego archiwum. Udało się w dużym stopniu odtworzyć obraz parku sprzed zniszczeń w 1945 roku. Do dziś rośnie tu piękna magnolia drzewiasta. Zrekonstruowano mostek ogrodowy, a ze starego drzewostanu do dzisiejszych czasów doczekały: miłorząb japoński, cztery platany klonolistne, modrzew europejski i pomnik przyrody - żywotnik olbrzymi.Dziś piękny, zrewitalizowany park w Krokowej, ze stawami, fosą, mostkami, altaną oraz ogródkiem letnim kawiarni są ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców i turystów. Szczególnie lubiana jest fontanna w kształcie serca, umieszczona na zamkowym stawie.

Park zamkowy w Krokowej na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Krokowej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Krokowa noclegi

Krokowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Krokowa
Parki miejskie
Normalna
parki parki zamkowe
54°46'38N, 18°9'47E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021