, mokunka

Park zamkowy w Krokowej

(4.3 głosów: 22)

Park w Krokowej powstawał wokół zamku w kilku etapach, a każdy z nich miał jakiś wpływ na obecny wygląd parku, każdy też zasadniczo różnił się od tego, który istniał wcześniej.W XV wieku powstał niewielki ogród wokół zameczku w Krokowej. Składał się on z ogrodu użytkowego oraz części "dla wypoczynku".

W I połowie XVII wieku, zgodnie z holenderską modą, dawne elementy fortyfikacyjne zamku przekształcono w kompozycje ogrodowe. Powstał wówczas "ogród włoski", w miejscu dawnych palisad posadzono drzewa. Utworzono też staw oraz sad. Już wtedy istniał wygodny mostek, łączący wyspę zamkową z ogrodami.XIX wiek to okres rozkwitu parku w Krokowej, wtedy istniał tu park "romantyczno-krajobrazowy". Regularny układ ogrodowy wzbogacono o elementy stylu romantycznego, zaś tereny graniczące z parkiem osuszono i włączono w jego granice. W pobliżu zamku powstały też dworek myśliwski oraz zwierzyniec.

Na początku XX wieku zmieniono koncepcję wystroju architektonicznego zamku i parku, wprowadzając elementy architektury neogotyckiej. Wzniesiono istniejący do dzisiaj mur, wzmacniający brzeg stawu, zaś na jego końcu wzniesiono neogotycką wieżę, pełniącą rolę gołębnika. W parku wybudowano neogotycką wieżyczkę, zwaną romantycznym pawilonem ogrodowym.Rewitalizacja parku w Krokowej

Po utworzeniu w 1999 roku Fundacji Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa, zdecydowano się zrewitalizować otoczenie. Mieszkająca w Niemczech rodzina von Krokau udostępniła do tego celu przedwojenne pocztówki oraz wiele zdjęć z rodzinnego archiwum. Udało się w dużym stopniu odtworzyć obraz parku sprzed zniszczeń w 1945 roku. Do dziś rośnie tu piękna magnolia drzewiasta. Zrekonstruowano mostek ogrodowy, a ze starego drzewostanu do dzisiejszych czasów doczekały: miłorząb japoński, cztery platany klonolistne, modrzew europejski i pomnik przyrody - żywotnik olbrzymi.

Dziś piękny, zrewitalizowany park w Krokowej, ze stawami, fosą, mostkami, altaną oraz ogródkiem letnim kawiarni są ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców i turystów. Szczególnie lubiana jest fontanna w kształcie serca, umieszczona na zamkowym stawie.

Krokowa noclegi

Krokowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Krokowa
Parki miejskie
Normalna
parki parki zamkowe
54°46'38N, 18°9'47E
28 październik 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację