Park Krajobrazowy Równi Krupowej w Zakopanem to park miejski, a właściwie łąka położona w centrum miasta. Mieści się między ulicami: 3 maja, Sienkiewicza, Nowatorską i Witkiewicza, a ulica Kościuszki dzieli Park na górny i dolny. Myśl powstania parku to koniec XIX wieku. W 1929 roku na Równi wybudowano dwa stadiony. W części południowej mieścił się stadion zimowy, a w części północnej całoroczny. Następnie w części południowej wygospodarowano teren na korty tenisowe, które zimą służyły jako lodowiska.
W 1977 roku utworzono Park Krajobrazowy Równi Krupowej w celu ochrony obszaru naturalnej zieleni i roślinności łąkowej. Nazwa parku pochodzi od nazwiska byłych właścicieli ziem, na których leży - Krupów. Jest poprzecinana siecią alejek spacerowych i wyposażona w liczne ławki, nie ma tu również zakazu urządzania pikników na kocach, co powoduje, że jest to doskonały punkt wypoczynkowy i widokowy na Tatry, przede wszystkim Giewont, Tatry wysokie oraz Gubałówkę po drugiej stronie. Równia Krupowa wpisana jest również na listę zabytków. W pobliżu Urzędu Miasta stoi rzeźba „Orbita” autorstwa Henryka Burzca, nazywana humorystycznie „Uchem Naczelnika Miasta”. W lecie w dolnej części Równi ustawiany jest namiot, w którym odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.
Park Krajobrazowy Równi Krupowej
ul. 3 maja, Sienkiewicza, Nowatorska, Witkiewicza, Kościuszki
Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.