Palenica (722 m n.p.m.) to bardzo popularny szczyt w Małych Pieninach, oddzielony przełęczą Maćkówki od głównego grzbietu.Na szczycie Palenicy znajduje się schronisko "Groń", obiekty gastronomiczne i letnia zjeżdżalnia wózkowa. Działa tu również wypożyczalnia rowerów, którymi można podążyć szlakami aż na Słowację.

Palenica i Szafranówka
Palenica i Szafranówka

Narciarstwo na Palenicy

Ze Szczawnicy na szczyt Palenicy można dostać się całorocznym wyciągiem krzesełkowym zarządzanym przez Polskie Koleje Linowe. Na stokach góry znajduje się Stacja Narciarska Palenica z dwiema trasami narciarskimi.

Szczyt zwiedzany był już w XIX w przez kuracjuszy szczawnickich, a po oddaniu do dyspozycji turystów kolejki linowej, jest masowo odwiedzany. To świetny punkt widokowy na Pieniny i Beskid Sądecki. Po północnej stronie Palenicy znajdują się jeszcze dwa niższe wierzchołki - Groń (687 m n.p.m.) i Niżny Groń (605 m n.p.m.).

Palenica i Szafranówka
Palenica i Szafranówka
Palenica i Szafranówka


Szlaki na Palenicę

- szlak żółty ze Szczawnicy

Palenica i Szafranówka Palenica i Szafranówka Palenica Palenica Palenica Palenica - wyciąg ze Szczawnicy

Szczawnica noclegi

Szczawnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wojtek Krajtroter 15419 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

turystka Wędrowiec 148 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-01-28 na

Bardzo ładna i delikatna trasa

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021