Palenica i Szafranówka, Maciej A

Palenica (722 m n.p.m.) to bardzo popularny szczyt w Małych Pieninach, oddzielony przełęczą Maćkówki od głównego grzbietu.Na szczycie Palenicy znajduje się schronisko "Groń", obiekty gastronomiczne i letnia zjeżdżalnia wózkowa. Działa tu również wypożyczalnia rowerów, którymi można podążyć szlakami aż na Słowację.

Palenica i Szafranówka

Narciarstwo na Palenicy

Ze Szczawnicy na szczyt Palenicy można dostać się całorocznym wyciągiem krzesełkowym zarządzanym przez Polskie Koleje Linowe. Na stokach góry znajduje się Stacja Narciarska Palenica z dwiema trasami narciarskimi.

Szczyt zwiedzany był już w XIX w przez kuracjuszy szczawnickich, a po oddaniu do dyspozycji turystów kolejki linowej, jest masowo odwiedzany. To świetny punkt widokowy na Pieniny i Beskid Sądecki. Po północnej stronie Palenicy znajdują się jeszcze dwa niższe wierzchołki - Groń (687 m n.p.m.) i Niżny Groń (605 m n.p.m.).

Szlaki na Palenicę

- szlak żółty ze Szczawnicy

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°25'8" N, 20°28'35" E
Małopolskie
2015-02-07
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2018-01-28 na

Bardzo ładna i delikatna trasa