Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Pałace i dworki
pałace
Normalna
Śląskie
2015-10-08
2020-01-28 13:46
50°54'7" N, 19°18'8" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Chorzenice położone są na dawnej drodze do Radomska, kilka kilometrów na północ od Częstochowy. Pałac w Chorzenicach mieści się natomiast przy ulicy Głównej, w parku. Historia pałacu jest związana z rodziną Reszków, którzy kupili tutaj dobra na początku XX wieku. Po śmierci ojca właścicielką Chorzenic stała się Janina Reszke, która w 1922 roku wyszła za mąż za pułkownika Adama Nieniewskiego. Pod koniec lat 30-tych XX wiekku wybudował on w Chorzenicach pałacyk.Pałac był już wówczas wyposażony w instalację wodno-kanalizacyjną oraz w centralne ogrzewanie. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w pałacu posterunek żandarmerii, który zasłynął ze swojego bestialstwa i w którym zginęło ponad 3000 tysiące Polaków i Żydów, co zostało upamiętnione tabliczką na budynku.

Po wojnie obiekt zaadaptowano na dom dziecka. Budynek pierwotnie był jednokondygnacyjny obecnie kondygnacje są dwie o dziewięciu osiach z płaskim dachem z attyką. W centralnej części znajduje się filarowy ganek. W otoczeniu parkowym możemy zaobserwować pozostałości po dawnym założeniu parkowym.

Pałac Reszków
ul. Główna 53, ChorzeniceBooking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020