, Roman Świątkowski

Pałac w Będzinie Grodźcu

(4.8 głosów: 10)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pałac Ciechanowskich w Będzinie - Grodźcu to dawna willa Jana i Marii Ciechanowskich, którzy zlecili jej wybudowanie w latach 40-tych XIX wieku.

Obecny wygląd pałac zyskał w latach 80-tych XIX wieku, kiedy to przebudowano go wraz z otaczającym parkiem w stylu neorenesansowym w stylu włoskim. Po II wojnie światowej w murach pałacu mieściła się szkoła, następnie pokoje pałacu przekształcono na mieszkania. Pałac z roku na rok stawał się coraz bardziej zdewastowaną ruiną.

Pałac w Będzinie Grodźcu, Roman Świątkowski
Pałac w Będzinie Grodźcu, Roman Świątkowski


Przed całkowitym zniszczeniem pałac uratował nowy właściciel, który przeprowadził remont w latach 1975-1980. Dziś w murach pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej, niestety z dawnego wyposażenia nic nie przetrwało oprócz pieców kaflowych przewiezionych do pałacu w Pszczynie.

Przy pałacu znajduje się zabytkowy park w stylu angielskim,w którym można znaleźć wiele pięknych pomników przyrody. Najbardziej okazałe drzewa to jesiony, buki, lipy, buki, kasztanowce, cisy, graby, jawor i dąb szypułkowy, rośnie tu również wiele innych ciekawych roślin - przebiśnieg, czosnek niedźwiedzi, zawilec gajowy, miodunka plamista czy kokorycz o białych i czerwonofioletowych kwiatach.

Pałac w Będzinie Grodźcu, Roman Świątkowski
Pałac w Będzinie Grodźcu, Roman Świątkowski

Pałac Ciechanowskich
ul. Traugutta/ul. Mickiewicza, Będzin

Będzin noclegi

Będzin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Będzin
Normalna
wiek XIX pałace parki
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022