Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Sosnowiec
Pałace i dworki
pałace, muzea
Normalna
Śląskie
2017-02-15
2020-01-28 13:46
50°17'57" N, 19°8'36" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: 10:00–17:00

Pałac Schöna w Sosnowcu to okazały, reprezentacyjny XIX-wieczny pałac, wybudowany przez Ernsta Schöna - sosnowieckiego przemysłowca.Wygląd pałacu

Pałac Schöna reprezentuje styl neobarokowy, posiada cztery kondygnacje, licząc z poziomem tzw. przyziemia. Elewacje są bogato ozdobione sztukaterią, wśród której przeważają liście i owoce dębu z monogramem "S", od litery pierwszego właściciela. Przy pałacu istniała kiedyś okazała oranżeria, którą wyburzono w latach 40-tych XX wieku.

Pałac Schoena w Sosnowcu
Pałac Schoena w Sosnowcu


Układ pomieszczeń wnętrz kilkakrotnie ulegał zmianie, na parterze znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne, a wchodziło się do okazałego hallu, będącego rodzajem dziedzińca wewnętrznego. Na parterze w czasach świetności pałacu było wejście prowadzące do 50-osobowej jadalni połączonej z otwartą na taras loggią. Stąd przechodzono do pokoju bilardowego i bufetowego. Pierwsze piętro było piętrem mieszkalnym rodziny Schönów. W suterenach mieściły się kiedyś pomieszczenia gospodarcze.

Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem, który kiedyś był znacznie bardziej rozległy i krył stawy, co widać na starych pocztówkach. Dzisiaj park bywa częstym tłem do fotografii plenerowych i ślubnych.

Pałac Schona Sosnowiec
Pałac w Sosnowcu

Muzeum w Pałacu Schöna

Dziś odnowiony Pałac Schöna mieści Urząd Stanu Cywilnego w Sosnowcu oraz Muzeum Miejskie z wystawą historyczną, archeologiczną, a nawet wystawą szkła. W dolnej kondygnacji pałacu mieści się ekskluzywna restauracja o nazwie Belvedere.Pałac Schöna - Muzeum Miejskie
ul. Chemiczna 12, Sosnowiec
tel. 32/ 363-16070
muzeum@muzeum.org.pl
www.muzeum.org.pl

Sosnowiec noclegi

Sosnowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020