Pałac Schona w Sosnowcu

Zdjęcia (5)

Pałac Schöna w Sosnowcu to okazały, reprezentacyjny XIX-wieczny pałac, wybudowany przez Ernsta Schöna - sosnowieckiego przemysłowca.Wygląd pałacu

Pałac Schöna reprezentuje styl neobarokowy, posiada cztery kondygnacje, licząc z poziomem tzw. przyziemia. Elewacje są bogato ozdobione sztukaterią, wśród której przeważają liście i owoce dębu z monogramem "S", od litery pierwszego właściciela. Przy pałacu istniała kiedyś okazała oranżeria, którą wyburzono w latach 40-tych XX wieku.

Układ pomieszczeń wnętrz kilkakrotnie ulegał zmianie, na parterze znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne, a wchodziło się do okazałego hallu, będącego rodzajem dziedzińca wewnętrznego. Na parterze w czasach świetności pałacu było wejście prowadzące do 50-osobowej jadalni połączonej z otwartą na taras loggią. Stąd przechodzono do pokoju bilardowego i bufetowego. Pierwsze piętro było piętrem mieszkalnym rodziny Schönów. W suterenach mieściły się kiedyś pomieszczenia gospodarcze.Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem, który kiedyś był znacznie bardziej rozległy i krył stawy, co widać na starych pocztówkach. Dzisiaj park bywa częstym tłem do fotografii plenerowych i ślubnych.

Muzeum w Pałacu Schöna

Dziś odnowiony Pałac Schöna mieści Urząd Stanu Cywilnego w Sosnowcu oraz Muzeum Miejskie z wystawą historyczną, archeologiczną, a nawet wystawą szkła. W dolnej kondygnacji pałacu mieści się ekskluzywna restauracja o nazwie Belvedere.

Pałac Schöna - Muzeum Miejskie
ul. Chemiczna 12, Sosnowiec
tel. 32/ 363-16070
muzeum@muzeum.org.pl
www.muzeum.org.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: