Pałac Schona, mokunka

Pałac Schona w Sosnowcu

(4.3 głosów: 29)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pałac Schöna w Sosnowcu to okazały, reprezentacyjny XIX-wieczny pałac, wybudowany przez Ernsta Schöna - sosnowieckiego przemysłowca.

Wygląd pałacu

Pałac Schöna reprezentuje styl neobarokowy, posiada cztery kondygnacje, licząc z poziomem tzw. przyziemia. Elewacje są bogato ozdobione sztukaterią, wśród której przeważają liście i owoce dębu z monogramem "S", od litery pierwszego właściciela. Przy pałacu istniała kiedyś okazała oranżeria, którą wyburzono w latach 40-tych XX wieku.

Pałac Schoena w Sosnowcu, mokunka
Pałac Schoena w Sosnowcu, mokunka


Układ pomieszczeń wnętrz kilkakrotnie ulegał zmianie, na parterze znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne, a wchodziło się do okazałego hallu, będącego rodzajem dziedzińca wewnętrznego. Na parterze w czasach świetności pałacu było wejście prowadzące do 50-osobowej jadalni połączonej z otwartą na taras loggią. Stąd przechodzono do pokoju bilardowego i bufetowego. Pierwsze piętro było piętrem mieszkalnym rodziny Schönów. W suterenach mieściły się kiedyś pomieszczenia gospodarcze.

Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem, który kiedyś był znacznie bardziej rozległy i krył stawy, co widać na starych pocztówkach. Dzisiaj park bywa częstym tłem do fotografii plenerowych i ślubnych.

Pałac Schona Sosnowiec, mokunka
Pałac Schona Sosnowiec, mokunka

Muzeum w Pałacu Schöna

Dziś odnowiony Pałac Schöna mieści Urząd Stanu Cywilnego w Sosnowcu oraz Muzeum Miejskie z wystawą historyczną, archeologiczną, a nawet wystawą szkła. W dolnej kondygnacji pałacu mieści się ekskluzywna restauracja o nazwie Belvedere.

Pałac Schöna - Muzeum Miejskie
ul. Chemiczna 12, Sosnowiec
tel. 32/ 363-16070
muzeum@muzeum.org.pl
www.muzeum.org.pl

Pałac w Sosnowcu, mokunka
Pałac w Sosnowcu, mokunka


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: 10:00–17:00

Sosnowiec noclegi

Sosnowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

, mokunka
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022