Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pałac Dąmbskich w Toruniu to piękna kamienica, znajdująca się przy ulicy Żeglarskiej, tuż przy Bramie Żeglarskiej. Była pierwotnie wybudowana w stylu gotyckim, następnie przebudowana w stylu barokowym przez pierwszego właściciela, biskupa kujawskiego Stanisława Kazimierza Dąmbskiego. Do końca XVIII wieku służyła jako prywatna rezydencja urlopowo-wypoczynkowa na czas jarmarków i zimowego karnawału. Nie był to pałac biskupi w rozumieniu urzędowej siedziby biskupów.Pojawienie się tego budynku w Toruniu spowodowało pojawienie się nowego typu budowli mieszkalnej, wzorowanego na modnych wówczas w zachodniej Europie rezydencjach wielkomiejskich oraz nowy styl dekoracji fasad. W przeciwieństwie do innych toruńskich pałaców, ten nie należał do protestanckiego i niemieckojęzycznego patrycjatu miejskiego, stąd jego odmienna forma architektoniczna.Cała fasada pokryta jest niezmiernie bogatymi stiukowymi ornamentami roślinnymi, dziś jest jednym z nielicznych przykładów toruńskiego typu zdobnictwa barokowego. Gdzieniegdzie pomiędzy tymi ornamentami widoczne są odsłonięte fragmenty ceglanych łuków gotyckich.

Wejście do Pałacu Dąmbskich zdobi bogato ornamentowany, okazały portal oraz przedproże. Osobna brama prowadzi na podwórze, gdzie znajduje się oficyna i dawne stajnie.

W XIX wieku mieścił się tu podrzędny Hotel Gdański, następnie kasyno wojskowe, potem siedziba policji (1920-24) i Dowództwo Okręgu Korpusu VIII oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Po II wojnie światowej, w 1957 roku Pałac przekazano Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika (WSP), któremu służył do 2013 roku.W latach 1976-92 przeprowadzono kapitalną restaurację, przywracając pałacowi oryginalny wygląd. Niestety budynek nie jest udostępniony do zwiedzania.

Pałac Dąmbskich
ul. Żeglarska 8, Toruń

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50939 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134085 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020