Pałac Dąmbskich w Toruniu, Marcin_Henioo

Pałac Dąmbskich w Toruniu

(4.6 głosów: 11)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pałac Dąmbskich w Toruniu to piękna kamienica, znajdująca się przy ulicy Żeglarskiej, tuż przy Bramie Żeglarskiej. Była pierwotnie wybudowana w stylu gotyckim, następnie przebudowana w stylu barokowym przez pierwszego właściciela, biskupa kujawskiego Stanisława Kazimierza Dąmbskiego. Do końca XVIII wieku służyła jako prywatna rezydencja urlopowo-wypoczynkowa na czas jarmarków i zimowego karnawału. Nie był to pałac biskupi w rozumieniu urzędowej siedziby biskupów.

Pojawienie się tego budynku w Toruniu spowodowało pojawienie się nowego typu budowli mieszkalnej, wzorowanego na modnych wówczas w zachodniej Europie rezydencjach wielkomiejskich oraz nowy styl dekoracji fasad. W przeciwieństwie do innych toruńskich pałaców, ten nie należał do protestanckiego i niemieckojęzycznego patrycjatu miejskiego, stąd jego odmienna forma architektoniczna.Cała fasada pokryta jest niezmiernie bogatymi stiukowymi ornamentami roślinnymi, dziś jest jednym z nielicznych przykładów toruńskiego typu zdobnictwa barokowego. Gdzieniegdzie pomiędzy tymi ornamentami widoczne są odsłonięte fragmenty ceglanych łuków gotyckich.

Wejście do Pałacu Dąmbskich zdobi bogato ornamentowany, okazały portal oraz przedproże. Osobna brama prowadzi na podwórze, gdzie znajduje się oficyna i dawne stajnie.W XIX wieku mieścił się tu podrzędny Hotel Gdański, następnie kasyno wojskowe, potem siedziba policji (1920-24) i Dowództwo Okręgu Korpusu VIII oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Po II wojnie światowej, w 1957 roku Pałac przekazano Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika (WSP), któremu służył do 2013 roku.

W latach 1976-92 przeprowadzono kapitalną restaurację, przywracając pałacowi oryginalny wygląd. Niestety budynek nie jest udostępniony do zwiedzania.Pałac Dąmbskich
ul. Żeglarska 8, Toruń

Pałac Dąmbskich w Toruniu na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Torunia wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°0'31N, 18°36'23E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022