Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Złoty Potok
Inne budowle
grodziska
Normalna
Śląskie
2019-10-21
2020-01-28 13:46

Osiedle Wały
ul. Kościuszki, Złoty Potok
Szlak Orlich Gniazd

50°41'32" N, 19°25'8" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Grodzisko na Osiedlu Wały w Złotym Potoku na Jurze było niegdyś warownym grodem obronny typu skalno-wyżynnego zamieszkiwanym od VIII do XI wieku ponad Doliną Wiercicy. Według przypuszczeń mógł powstać jako warownia plemienna Wiślan. Grodzisko posiadało widoczne do dzisiaj potrójne wały wzniesione z ziemi, kamienia i drewna. Po zachowanych śladach przypuszcza się, że występował tu kult falliczny, czczono również Światowida. Władca zamieszkiwał w tzw. Gródku na planie elipsy w części najbardziej wysuniętej na zachód. Poniżej gródka znajdowały się dwa przedgrodzia otoczone wałami ziemnymi, oddzielone były od gródka również fosą.Odnaleziono tutaj ślady produkcji szkła, a swoją wielkością grodzisko dorównywało największym grodom w Polsce. Osiedle Wały znajduje się 3 km od centrum Złotego Potoku, na terenie Rezerwatu Parkowe, w środku lasu w otoczeniu skał, a poprowadzony jest przez nie czerwony Szlak Orlich Gniazd.

Złoty Potok noclegi

Złoty Potok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020