Osiedle Wały w Złotym Potoku, Magdalena

Osiedle Wały w Złotym Potoku

(5 głosów: 3)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Grodzisko na Osiedlu Wały w Złotym Potoku na Jurze było niegdyś warownym grodem obronny typu skalno-wyżynnego zamieszkiwanym od VIII do XI wieku ponad Doliną Wiercicy. Według przypuszczeń mógł powstać jako warownia plemienna Wiślan. Grodzisko posiadało widoczne do dzisiaj potrójne wały wzniesione z ziemi, kamienia i drewna. Po zachowanych śladach przypuszcza się, że występował tu kult falliczny, czczono również Światowida. Władca zamieszkiwał w tzw. Gródku na planie elipsy w części najbardziej wysuniętej na zachód. Poniżej gródka znajdowały się dwa przedgrodzia otoczone wałami ziemnymi, oddzielone były od gródka również fosą.Odnaleziono tutaj ślady produkcji szkła, a swoją wielkością grodzisko dorównywało największym grodom w Polsce. Osiedle Wały znajduje się 3 km od centrum Złotego Potoku, na terenie Rezerwatu Parkowe, w środku lasu w otoczeniu skał, a poprowadzony jest przez nie czerwony Szlak Orlich Gniazd.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Osiedle Wały
ul. Kościuszki, Złoty Potok
Szlak Orlich Gniazd

GPS: 50°41'32N, 19°25'8E

Złoty Potok noclegi

Złoty Potok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Złoty Potok
Inne budowle
Normalna
grodziska
50°41'32N, 19°25'8E
21 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację