Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Odkrywkowa kopalnia kredy w Mielniku

Odkrywkowa kopalnia kredy w Mielniku

Kreda jest miękką, niezbyt zwięzłą i porowatą skałą osadową, która powstała na dnie mórz i oceanów w okresie górnej kredy. Ma szerokie zastosowanie w rolnictwie oraz w przemyśle ceramicznym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym, chociaż kojarzy się głównie z pisaniem po szkolnej tablicy.Mielnicka wychodnia kredy jest częścią pasa złóż, ciągnącego się orientacyjnie od Białegostoku po Lublin i Zamość. Złoża te mają znaczną miąższość, dochodzącą miejscami do 200 metrów. Kreda w okolicy Mielnika była wydobywana już od XVI wieku, początkowo za pomocą „biedaszybów”. W połowie XX wieku rozpoczęto eksploatację na skalę przemysłową.Obecnie w Mielniku nad Bugiem nadal znajduje się czynna odkrywkowa kopalnia kredy. Można tu zobaczyć wielką białą dziurę w ziemi, której tarasowe zbocza prowadzą do coraz głębszych pokładów surowca. Taras widokowy na kopalnię kredy, z którego najlepiej widać kredowe wyrobisko znajduje się w Mielniku przy ul. Dubois. Obok stoi tablica informująca o historii powstania kredy.

Odkrywkowa kopalnia kredy
ul. Dubois, Mielnik

Mielnik noclegi

Mielnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71609 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020