Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince

Zdjęcia (1)

Obóz zagłady w Treblince leżącej pomiędzy Warszawą i Białymstokiem, wybudowany został przez Niemców w połowie 1942 roku, obok istniejącego w pobliżu karnego obozu pracy.Obóz w Treblince powstał w ramach „Akcji Reinhard”, mającej na celu fizyczną likwidację ludności żydowskiej. Zajmował 17 ha powierzchni i otoczono go wysokim ogrodzeniem z drutu kolczastego.

Załoga obozu składała się z 30 do 40 Niemców oraz Austriaków, którzy zarządzalli obozem oraz kompanii strażników czyli około 100 osób głównie pochodzenia ukraińskiego.W obozie Treblinka II zginęło około 800 tys. osób. Pod względem liczby ofiar był to drugi po Auschwitz-Birkenau obóz zagłady funkcjonujący w okupowanej Europie podczas II wojny światowej.

W obozie w Treblince zginął Janusz Korczak. To pseudonim literacki, podobnie jak Stary Doktor. Właściwie nazywał się Henryk Goldszmit i jako Żyd-Polak czynnie działał dla obu tych społeczności. W getcie w Warszawie prowadził Dom Sierot i choć miał szansę opuszczenia getta, pozostał ze swymi wychowankami i towarzyszył im w ostatniej drodze do obozu w Treblince, gdzie zginął z nimi w 1942 roku.

Obóz w Treblince - Muzeum Walki i Męczeństwa
Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach
Kosów Lacki
tel. 25/ 781-16-58, 606-985-414
sekretariat@muzeumtreblinka.eu
www.treblinka-muzeum.eu

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: