Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince

Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince

Obóz zagłady w Treblince leżącej pomiędzy Warszawą i Białymstokiem, wybudowany został przez Niemców w połowie 1942 roku, obok istniejącego w pobliżu karnego obozu pracy.Obóz w Treblince powstał w ramach „Akcji Reinhard”, mającej na celu fizyczną likwidację ludności żydowskiej. Zajmował 17 ha powierzchni i otoczono go wysokim ogrodzeniem z drutu kolczastego.Załoga obozu składała się z 30 do 40 Niemców oraz Austriaków, którzy zarządzalli obozem oraz kompanii strażników czyli około 100 osób głównie pochodzenia ukraińskiego.

W obozie Treblinka II zginęło około 800 tys. osób. Pod względem liczby ofiar był to drugi po Auschwitz-Birkenau obóz zagłady funkcjonujący w okupowanej Europie podczas II wojny światowej.

W obozie w Treblince zginął Janusz Korczak. To pseudonim literacki, podobnie jak Stary Doktor. Właściwie nazywał się Henryk Goldszmit i jako Żyd-Polak czynnie działał dla obu tych społeczności. W getcie w Warszawie prowadził Dom Sierot i choć miał szansę opuszczenia getta, pozostał ze swymi wychowankami i towarzyszył im w ostatniej drodze do obozu w Treblince, gdzie zginął z nimi w 1942 roku.Obóz w Treblince - Muzeum Walki i Męczeństwa
Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach
Kosów Lacki
tel. 25/ 781-16-58, 606-985-414
sekretariat@muzeumtreblinka.eu
www.treblinka-muzeum.eu

Avatar użytkownika
LeonPiccolo Wędrowiec 205 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020