W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu od ponad 100 lat są gromadzone różne eksponaty związane z historią tego regionu czyli Górnego Śląska. Początki bytomskiego Muzeum sięgają 1910 roku, kiedy to grupa miłośników dziejów Bytomia założyła Bytomskie Towarzystwo Historyczno-Muzealne. Powstało wówczas niewielkie Muzeum, którego siedziba kilkukrotnie się zmieniała.
Dopiero w latach 1929-30 zbudowano nowy gmach Muzeum według projektu A. Stütza i H. Hatlera. Z powodu światowego kryzysu ekonomicznego powstała tylko jedna część projektowanej budowli. Zbiory Muzeum przeniesiono do nowej siedziby w 1931 roku, a oficjalne otwarcie Górnośląskiego Muzeum Krajowego - Oberschlesisches Landesmuseum miało miejsce 24 października 1932 roku. W 1950 roku placówka przyjęła nazwę Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Zbiory Muzeum Górnośląskiego to ponad 750 tys. eksponatów, zebranych w 7 działach: Archeologii, Etnografii, Historii, Historii i Kultury Lwowa i Kresów Południowowschodnich, Przyrody i Sztuki. Muzeum posiada również specjalistyczną bibliotekę, gdzie odnależć można 50.000 woluminów. Muzeum Górnośląskie zajmuje dziś 3 budynki - dwuskrzydłowy gmach główny z 1930 roku, budynek byłego starostwa powiatu bytomskiego - tzw. "pałacyk" z lat 1899-1902 oraz niewielki budynek dawnego polskiego Domu Narodowego "UL".
Muzeum Górnośląskie
pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom
tel. 32/ 281-34-01
sekretariat@muzeum.bytom.pl
www.muzeum.bytom.pl
Bytom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.