Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Gdynia
Muzea i skanseny
muzea
Normalna
Pomorskie
2017-10-16
2020-01-28 13:46
54°31'59" N, 18°32'53" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 12:00–20:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Muzeum Emigracji w Gdyni to  jedyne takie muzeum w Polsce ! To nie tylko, jak można by pomyśleć, ekspozycje muzealne. Wystawy stałe i czasowe, wspomagane w dużej mierze multimediami, to również placówka kulturotwórcza. Prowadzona jest tam działalność edukacyjna i naukowo-badawcza, związana z emigracją Polaków na wszystkie kontynenty.Zamysł powstania muzeum zrodził się w 2012 roku, a już w trzy lata później w 2015 roku placówka otwarła swe podwoje dla zwiedzających. Sama siedziba Muzeum Emigracji to budynek nierozerwalnie związany z historią miasta. Jest to bowiem ogromny budynek dawnego Dworca Morskiego przy tzw. Nabrzeżu Francuskim w samym gdyńskim porcie. To właśnie przez gdyński Dworzec Morski w okresie międzywojennym przewinęło się tysiące, setki tysięcy naszych rodaków szukających lepszego życia na innych kontynentach. Jednak szlak główny wiódł do Ameryki Północnej. Obecne Muzeum Emigracji pełniło też swoistą funkcję tranzytową dla tysięcy Polaków opuszczających ojczyznę, w większości na zawsze. Stamtąd, tuż przy Dworcu Morskim na gdyńskim nadbrzeżu oczekiwał na rejsy w morze transatlantyk, największy w dziejach polskiej żeglugi pasażerskiej, Stefan Batory.

Samo muzeum to wręcz kopalnia wiedzy nie tylko na temat emigracji drogą morską. Przedstawia nam również zawiłe losy Polaków, których obie wojny światowe rzuciły w odległe od ojczyzny strony. Napotkamy tam wystawy poświęcone wysiedleniom z okresu zaborów. Wywózkom na Sybir czy w głąb Rzeszy Niemieckiej, osadnictwu polskiemu w Brazylii, Argentynie.

Jest dział poświęcony podróżom w czasach komuny, gdy paszportów nie trzymano w domu a monopolistą w zakresie organizacji turystyki był Orbis. Zobaczymy nawet salkę wystawowa poświęconą uprowadzeniom samolotów w okresie stanu wojennego.Muzeum zaskakuje i intryguje swymi wystawami. Rodzaje i formy dokumentacji są tak różnorodne, że Muzeum jest fascynujące, zarówno z powodu tego co pokazuje oraz jak pokazuje! Warto tam być, będąc w Trójmieście. W środy zwiedzanie jest gratisowe.

Muzeum Emigracji w Gdyni
ul. Polska 1, Gdynia
tel. 58/ 623-31-79
www.polska1.pl

Gdynia noclegi

Gdynia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126300 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020