Muzeum Emigracji w Gdyni , mokunka

Muzeum Emigracji w Gdyni

(5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Muzeum Emigracji w Gdyni to  jedyne takie muzeum w Polsce ! To nie tylko, jak można by pomyśleć, ekspozycje muzealne. Wystawy stałe i czasowe, wspomagane w dużej mierze multimediami, to również placówka kulturotwórcza. Prowadzona jest tam działalność edukacyjna i naukowo-badawcza, związana z emigracją Polaków na wszystkie kontynenty.Zamysł powstania muzeum zrodził się w 2012 roku, a już w trzy lata później w 2015 roku placówka otwarła swe podwoje dla zwiedzających. Sama siedziba Muzeum Emigracji to budynek nierozerwalnie związany z historią miasta. Jest to bowiem ogromny budynek dawnego Dworca Morskiego przy tzw. Nabrzeżu Francuskim w samym gdyńskim porcie. To właśnie przez gdyński Dworzec Morski w okresie międzywojennym przewinęło się tysiące, setki tysięcy naszych rodaków szukających lepszego życia na innych kontynentach. Jednak szlak główny wiódł do Ameryki Północnej. 

Obecne Muzeum Emigracji pełniło też swoistą funkcję tranzytową dla tysięcy Polaków opuszczających ojczyznę, w większości na zawsze. Stamtąd, tuż przy Dworcu Morskim na gdyńskim nadbrzeżu oczekiwał na rejsy w morze transatlantyk, największy w dziejach polskiej żeglugi pasażerskiej, Stefan Batory.Samo muzeum to wręcz kopalnia wiedzy nie tylko na temat emigracji drogą morską. Przedstawia nam również zawiłe losy Polaków, których obie wojny światowe rzuciły w odległe od ojczyzny strony. Napotkamy tam wystawy poświęcone wysiedleniom z okresu zaborów. Wywózkom na Sybir czy w głąb Rzeszy Niemieckiej, osadnictwu polskiemu w Brazylii, Argentynie.

Jest dział poświęcony podróżom w czasach komuny, gdy paszportów nie trzymano w domu a monopolistą w zakresie organizacji turystyki był Orbis. Zobaczymy nawet salkę wystawowa poświęconą uprowadzeniom samolotów w okresie stanu wojennego.Muzeum zaskakuje i intryguje swymi wystawami. Rodzaje i formy dokumentacji są tak różnorodne, że Muzeum jest fascynujące, zarówno z powodu tego co pokazuje oraz jak pokazuje! Warto tam być, będąc w Trójmieście. W środy zwiedzanie jest gratisowe.

Muzeum Emigracji w Gdyni
ul. Polska 1, Gdynia
tel. 58/ 623-31-79
www.polska1.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 12:00–20:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Gdynia noclegi

Gdynia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gdynia
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
54°31'59N, 18°32'53E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021