Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Mural Strażnik czasu w Częstochowie

Mural Strażnik czasu w Częstochowie

Mural Strażnik czasu
Kamienica na ul. Wolności 19, Częstochowa

50°48'33" N, 19°7'8" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Mural Strażnik czasu w Częstochowie to mural gigant - powstał na pustej, 150-metrowej elewacji kamienicy, należącej do zegarmistrza Stefana Rybickiego. Twórcą projektu jest Tomasz Sętowski - znany w Polsce i na świecie artysta, przedstawiciel tzw. realizmu magicznego (nurt popularny w Częstochowie). Inicjatorem stał się wspomniany wyżej znany w Częstochowie zegarmistrz.Malowidło zostało odsłonięte 15 września 2018 roku jako rozpoczęcie 15-tej edycji Nocy Kulturalnej. Biorąc pod uwagę właściciela kamienicy, nie dziwi tytuł dzieła. Przy pracy pomagali ci sami artyści, co przy Wieży Babel, czyli: Mikołaj Sętowski, Marek Laskowski oraz Tadeusz Kiedrzynek.Powtarza się w nim motyw zegara, możemy na nim znaleźć postać Stefana Rybickiego jako Strażnika Czasu oraz autoportret samego artysty. Znajdziemy również postacie, które znane są już z innych malowideł artysty, reprezentujące realizm magiczny: Zwycięstwo Fantacji oraz Przepowiednia Bellony.

Warto zwrócić uwagę na unoszący się w powietrzu balon – symbol Mariana Michalika – częstochowskiego artysty tego samego nurtu, który zmarł tragicznie, a który często tym motywem się posługiwał. Przy czujnym oku dostrzeżemy na półce z książkami napis: Niepodległa 1918, ponieważ mural powstał w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020