Mural Strażnik czasu w Częstochowie, Magdalena

Mural Strażnik czasu w Częstochowie

(5 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Mural Strażnik czasu w Częstochowie to mural gigant - powstał na pustej, 150-metrowej elewacji kamienicy, należącej do zegarmistrza Stefana Rybickiego. Twórcą projektu jest Tomasz Sętowski - znany w Polsce i na świecie artysta, przedstawiciel tzw. realizmu magicznego (nurt popularny w Częstochowie). Inicjatorem stał się wspomniany wyżej znany w Częstochowie zegarmistrz.

Malowidło zostało odsłonięte 15 września 2018 roku jako rozpoczęcie 15-tej edycji Nocy Kulturalnej. Biorąc pod uwagę właściciela kamienicy, nie dziwi tytuł dzieła. Przy pracy pomagali ci sami artyści, co przy Wieży Babel, czyli: Mikołaj Sętowski, Marek Laskowski oraz Tadeusz Kiedrzynek.Powtarza się w nim motyw zegara, możemy na nim znaleźć postać Stefana Rybickiego jako Strażnika Czasu oraz autoportret samego artysty. Znajdziemy również postacie, które znane są już z innych malowideł artysty, reprezentujące realizm magiczny: Zwycięstwo Fantacji oraz Przepowiednia Bellony.

Warto zwrócić uwagę na unoszący się w powietrzu balon – symbol Mariana Michalika – częstochowskiego artysty tego samego nurtu, który zmarł tragicznie, a który często tym motywem się posługiwał. Przy czujnym oku dostrzeżemy na półce z książkami napis: Niepodległa 1918, ponieważ mural powstał w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Mural Strażnik czasu
Kamienica na ul. Wolności 19, Częstochowa

GPS: 50°48'33N, 19°7'8E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022