Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Młyn Hilberta

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie

(5 głosów: 1)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Fundacja ta została założona w 2007 roku w celu aktywnej ochrony dziedzictwa przemysłowego Dolnego i Górnego Śląska. Rodzina Hilbert pochodziła z Bielawy, gdzie Karol Zygmunt Hilbert w 1837 roku założył prawdopodobnie pierwszy na Śląsku parowy młyn zbożowy. Po jego śmierci działalnością zajmuje się krótko jego brat Gottlieb a następnie synowie Karola Zygmunta: Herman i Hugo. Po uruchomieniu w 1855 roku linii kolejowej z Jaworzyny Śląskiej przez Dzierżoniów do Kamieńca Ząbkowickiego omijającą Bielawę, synowie: Herman i Hugo postanawiają przenieść swoją działalność do Dzierżoniowa.W 1868 roku w budynku dawnej bielarni tkanin, przy ulicy Bielawskiej, nad rzeką Piławą, niedaleko stacji kolejowej powstaje pierwszy młyn zbożowy o napędzie parowym. Początkowo przemielano tutaj do 20 ton zboża na dobę. W 1916 roku rozbudowana zostaje północna część głównego gmachu,gdzie w wybudowanych nowych pomieszczeniach ulokowano mieszarki i paczkownię.

Rok 1930 przynosi kolejne zmiany.Parowy napęd młyna zostaje zastąpiony tańszym elektrycznym. Maszyna parowa i kotły zostają zdemontowane a charakterystyczne kominy rozebrane.W kolejnym roku rozpoczyna się budowa wielkiego spichlerza zbożowego. Na początku powstaje dziewięć silosów na dłuższe składowanie ziarna.W następnych latach powstają kolejne o łącznej pojemności 6 tysięcy ton.Po II wojnie światowej młyn przejmuje na własną wyłączność armia radziecka. Produkują tutaj mąkę oraz kaszę dla swojego wojska oraz ludności. W 1951 roku przekazują obiekt polskiej administracji wraz z zachowanym pełnym ciągiem technologicznym.
Młyn Hilberta
ul. Batalionów Chłopskich 11, Dzierżoniów
tel. 885-204-500
https://www.facebook.com/mlynhilberta/

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: 08:00–16:00
  • środa: 08:00–16:00
  • czwartek: 08:00–16:00
  • piątek: 08:00–16:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Dzierżoniów noclegi

Dzierżoniów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°43'30N, 16°39'15E
07 sierpień 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację