Młyn Hilberta w Dzierżoniowie jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Fundacja ta została założona w 2007 roku w celu aktywnej ochrony dziedzictwa przemysłowego Dolnego i Górnego Śląska. Rodzina Hilbert pochodziła z Bielawy, gdzie Karol Zygmunt Hilbert w 1837 roku założył prawdopodobnie pierwszy na Śląsku parowy młyn zbożowy. Po jego śmierci działalnością zajmuje się krótko jego brat Gottlieb a następnie synowie Karola Zygmunta: Herman i Hugo. Po uruchomieniu w 1855 roku linii kolejowej z Jaworzyny Śląskiej przez Dzierżoniów do Kamieńca Ząbkowickiego omijającą Bielawę, synowie: Herman i Hugo postanawiają przenieść swoją działalność do Dzierżoniowa.W 1868 roku w budynku dawnej bielarni tkanin, przy ulicy Bielawskiej, nad rzeką Piławą, niedaleko stacji kolejowej powstaje pierwszy młyn zbożowy o napędzie parowym. Początkowo przemielano tutaj do 20 ton zboża na dobę. W 1916 roku rozbudowana zostaje północna część głównego gmachu,gdzie w wybudowanych nowych pomieszczeniach ulokowano mieszarki i paczkownię.Rok 1930 przynosi kolejne zmiany.Parowy napęd młyna zostaje zastąpiony tańszym elektrycznym. Maszyna parowa i kotły zostają zdemontowane a charakterystyczne kominy rozebrane.W kolejnym roku rozpoczyna się budowa wielkiego spichlerza zbożowego. Na początku powstaje dziewięć silosów na dłuższe składowanie ziarna.W następnych latach powstają kolejne o łącznej pojemności 6 tysięcy ton.

Po II wojnie światowej młyn przejmuje na własną wyłączność armia radziecka. Produkują tutaj mąkę oraz kaszę dla swojego wojska oraz ludności. W 1951 roku przekazują obiekt polskiej administracji wraz z zachowanym pełnym ciągiem technologicznym.
Młyn Hilberta
ul. Batalionów Chłopskich 11, Dzierżoniów
tel. 885-204-500
https://www.facebook.com/mlynhilberta/

Młyn Hilberta Wędrowiec 200 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

KOLONIA LEŚNA

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020