Młyn Hilberta w Dzierżoniowie

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Fundacja ta została założona w 2007 roku w celu aktywnej ochrony dziedzictwa przemysłowego Dolnego i Górnego Śląska. Rodzina Hilbert pochodziła z Bielawy, gdzie Karol Zygmunt Hilbert w 1837 roku założył prawdopodobnie pierwszy na Śląsku parowy młyn zbożowy. Po jego śmierci działalnością zajmuje się krótko jego brat Gottlieb a następnie synowie Karola Zygmunta: Herman i Hugo. Po uruchomieniu w 1855 roku linii kolejowej z Jaworzyny Śląskiej przez Dzierżoniów do Kamieńca Ząbkowickiego omijającą Bielawę, synowie: Herman i Hugo postanawiają przenieść swoją działalność do Dzierżoniowa.W 1868 roku w budynku dawnej bielarni tkanin, przy ulicy Bielawskiej, nad rzeką Piławą, niedaleko stacji kolejowej powstaje pierwszy młyn zbożowy o napędzie parowym. Początkowo przemielano tutaj do 20 ton zboża na dobę. W 1916 roku rozbudowana zostaje północna część głównego gmachu,gdzie w wybudowanych nowych pomieszczeniach ulokowano mieszarki i paczkownię.

Rok 1930 przynosi kolejne zmiany.Parowy napęd młyna zostaje zastąpiony tańszym elektrycznym. Maszyna parowa i kotły zostają zdemontowane a charakterystyczne kominy rozebrane.W kolejnym roku rozpoczyna się budowa wielkiego spichlerza zbożowego. Na początku powstaje dziewięć silosów na dłuższe składowanie ziarna.W następnych latach powstają kolejne o łącznej pojemności 6 tysięcy ton.Po II wojnie światowej młyn przejmuje na własną wyłączność armia radziecka. Produkują tutaj mąkę oraz kaszę dla swojego wojska oraz ludności. W 1951 roku przekazują obiekt polskiej administracji wraz z zachowanym pełnym ciągiem technologicznym.
Młyn Hilberta
ul. Batalionów Chłopskich 11, Dzierżoniów
tel. 885-204-500
https://www.facebook.com/mlynhilberta/

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: 08:00–16:00
  • środa: 08:00–16:00
  • czwartek: 08:00–16:00
  • piątek: 08:00–16:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Dzierżoniów noclegi

Dzierżoniów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację