Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Lubań (1225 m n.p.m.) to szczyt w Gorcach, najwyższy w paśmie Lubania. Szczyt Lubania składa się z dwóch wierzchołków o tej samej wysokości, jeden jest całkowicie zarośnięty drzewami, za to z drugiego, na którym znajduje się Krzyż Papieski, roztacza się piękny widok na Tatry, Pieniny i Beskidy.Pomiędzy dwoma wierzchołkami Lubania rozpościera się polana Wierch Lubania, na której znajduje się najstarsza czynna studencka baza namiotowa "Lubań", a w południowej części widoczne są wychodnie skalne zwane Samorodami. Na stokach znajduje się Rezerwat Przyrody Modrzewie.

Lubań w Gorcach
Lubań w Gorcach

Ciekawostki związane z Lubaniem

Pierwszy szlak turystyczny dla turystów na Lubań wyznaczono w roku 1912 i zaczynał się on w Krościenku nad Dunajcem.

Do roku 1881 Lubań nazywany był Luboniem. Nazwę szczytu zmieniono, aby nie mylił się z innym szczytem o tej samej nazwie w Beskidzie Wyspowym.

Lubań w Gorcach
Lubań w Gorcach
Lubań w Gorcach


Do lat 70-tych XX wieku na polanie Wierchu Lubania istniało niewielkie jeziorko, które powstawało okresowo po obfitych opadach deszczu.

Na szczycie Lubania istniały dwa schroniska turystyczne. Pierwsze zniszczyli Niemcy w 1944 roku, a drugie powstało w latach 1973-74, ale spłonęło w wyniku pożaru od uderzenia piorunem.Dojście na szczyt Lubań

- szlak czerwony, z Krościenka nad Dunajcem, 3 h 45 minut (Główny Szlak Beskidzki)
- szlak zielony, z Grywałdu, 2 h 30 minut
- szlak niebieski, z Czorsztyna przez Przełęcz Snozka, 3 h
- szlak zielony, z Tylmanowej, 2 h 30 minut
- szlak niebieski, z Ochotnicy Dolnej, 2 h 40 minut
- szlak zielony, z Ochotnicy Dolnej, 2 h 50 minut
- szlak czerwony, z Przełęczy Knurowskiej, 4 h

Krościenko noclegi

Krościenko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020