Lubań w Gorcach

Zdjęcia (5)

Lubań (1225 m n.p.m.) to szczyt w Gorcach, najwyższy w paśmie Lubania. Szczyt Lubania składa się z dwóch wierzchołków o tej samej wysokości, jeden jest całkowicie zarośnięty drzewami, za to z drugiego, na którym znajduje się Krzyż Papieski, roztacza się piękny widok na Tatry, Pieniny i Beskidy.Pomiędzy dwoma wierzchołkami Lubania rozpościera się polana Wierch Lubania, na której znajduje się najstarsza czynna studencka baza namiotowa "Lubań", a w południowej części widoczne są wychodnie skalne zwane Samorodami. Na stokach znajduje się Rezerwat Przyrody Modrzewie.

Ciekawostki związane z Lubaniem

Pierwszy szlak turystyczny dla turystów na Lubań wyznaczono w roku 1912 i zaczynał się on w Krościenku nad Dunajcem.Do roku 1881 Lubań nazywany był Luboniem. Nazwę szczytu zmieniono, aby nie mylił się z innym szczytem o tej samej nazwie w Beskidzie Wyspowym.

Do lat 70-tych XX wieku na polanie Wierchu Lubania istniało niewielkie jeziorko, które powstawało okresowo po obfitych opadach deszczu.

Na szczycie Lubania istniały dwa schroniska turystyczne. Pierwsze zniszczyli Niemcy w 1944 roku, a drugie powstało w latach 1973-74, ale spłonęło w wyniku pożaru od uderzenia piorunem.

Dojście na szczyt Lubań

- szlak czerwony, z Krościenka nad Dunajcem, 3 h 45 minut (Główny Szlak Beskidzki)
- szlak zielony, z Grywałdu, 2 h 30 minut
- szlak niebieski, z Czorsztyna przez Przełęcz Snozka, 3 h
- szlak zielony, z Tylmanowej, 2 h 30 minut
- szlak niebieski, z Ochotnicy Dolnej, 2 h 40 minut
- szlak zielony, z Ochotnicy Dolnej, 2 h 50 minut
- szlak czerwony, z Przełęczy Knurowskiej, 4 h

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: