Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski

Lubań w Gorcach

(4.4 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Lubań (1225 m n.p.m.) to szczyt w Gorcach, najwyższy w paśmie Lubania. Szczyt Lubania składa się z dwóch wierzchołków o tej samej wysokości, jeden jest całkowicie zarośnięty drzewami, za to z drugiego, na którym znajduje się Krzyż Papieski, roztacza się piękny widok na Tatry, Pieniny i Beskidy.

Pomiędzy dwoma wierzchołkami Lubania rozpościera się polana Wierch Lubania, na której znajduje się najstarsza czynna studencka baza namiotowa "Lubań", a w południowej części widoczne są wychodnie skalne zwane Samorodami. Na stokach znajduje się Rezerwat Przyrody Modrzewie.

Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski
Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski


Ciekawostki związane z Lubaniem

Pierwszy szlak turystyczny dla turystów na Lubań wyznaczono w roku 1912 i zaczynał się on w Krościenku nad Dunajcem.

Do roku 1881 Lubań nazywany był Luboniem. Nazwę szczytu zmieniono, aby nie mylił się z innym szczytem o tej samej nazwie w Beskidzie Wyspowym.

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski

Do lat 70-tych XX wieku na polanie Wierchu Lubania istniało niewielkie jeziorko, które powstawało okresowo po obfitych opadach deszczu.

Na szczycie Lubania istniały dwa schroniska turystyczne. Pierwsze zniszczyli Niemcy w 1944 roku, a drugie powstało w latach 1973-74, ale spłonęło w wyniku pożaru od uderzenia piorunem.

Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski
Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski


Dojście na szczyt Lubań

- szlak czerwony, z Krościenka nad Dunajcem, 3 h 45 minut (Główny Szlak Beskidzki)
- szlak zielony, z Grywałdu, 2 h 30 minut
- szlak niebieski, z Czorsztyna przez Przełęcz Snozka, 3 h
- szlak zielony, z Tylmanowej, 2 h 30 minut
- szlak niebieski, z Ochotnicy Dolnej, 2 h 40 minut
- szlak zielony, z Ochotnicy Dolnej, 2 h 50 minut
- szlak czerwony, z Przełęczy Knurowskiej, 4 h

Krościenko noclegi

Krościenko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

turystka
Kolejny piękny szczyt z wierzą widokową zaliczony, podejście z Ochotnicy niebieskim szlakiem, pomimo jak dla mnie stromych podejść i kilku zadyszech warto, widoki przepiękne
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022