Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski

Lubań w Gorcach

(4.4 głosów: 20)

Lubań (1225 m n.p.m.) to szczyt w Gorcach, najwyższy w paśmie Lubania. Szczyt Lubania składa się z dwóch wierzchołków o tej samej wysokości, jeden jest całkowicie zarośnięty drzewami, za to z drugiego, na którym znajduje się Krzyż Papieski, roztacza się piękny widok na Tatry, Pieniny i Beskidy.Pomiędzy dwoma wierzchołkami Lubania rozpościera się polana Wierch Lubania, na której znajduje się najstarsza czynna studencka baza namiotowa "Lubań", a w południowej części widoczne są wychodnie skalne zwane Samorodami. Na stokach znajduje się Rezerwat Przyrody Modrzewie.

Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski
Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski

Ciekawostki związane z Lubaniem

Pierwszy szlak turystyczny dla turystów na Lubań wyznaczono w roku 1912 i zaczynał się on w Krościenku nad Dunajcem.Do roku 1881 Lubań nazywany był Luboniem. Nazwę szczytu zmieniono, aby nie mylił się z innym szczytem o tej samej nazwie w Beskidzie Wyspowym.

Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski
Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski

Do lat 70-tych XX wieku na polanie Wierchu Lubania istniało niewielkie jeziorko, które powstawało okresowo po obfitych opadach deszczu.Na szczycie Lubania istniały dwa schroniska turystyczne. Pierwsze zniszczyli Niemcy w 1944 roku, a drugie powstało w latach 1973-74, ale spłonęło w wyniku pożaru od uderzenia piorunem.

Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski
Lubań w Gorcach, Roman Świątkowski

Dojście na szczyt Lubań

- szlak czerwony, z Krościenka nad Dunajcem, 3 h 45 minut (Główny Szlak Beskidzki)
- szlak zielony, z Grywałdu, 2 h 30 minut
- szlak niebieski, z Czorsztyna przez Przełęcz Snozka, 3 h
- szlak zielony, z Tylmanowej, 2 h 30 minut
- szlak niebieski, z Ochotnicy Dolnej, 2 h 40 minut
- szlak zielony, z Ochotnicy Dolnej, 2 h 50 minut
- szlak czerwony, z Przełęczy Knurowskiej, 4 h

Krościenko noclegi

Krościenko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Krościenko Gorce
Szczyty i punkty widokowe
Ważna
szczyty
49°29'19N, 20°20'27E
10 luty 2015
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację