Pomiędzy Sędziszowem a Wodzisławiem w województwie świętokrzyskim znajduje się Las Sielecki w pobliżu miejscowości Sielec, a w nim ścieżka dydaktyczno-historyczna im. prof. Karoliny Lanckorońskiej, ostatniej z tego rodu.Utworzyło ją w ubiegłym roku Nadleśnictwo Jędrzejów głównie jako bazę do prowadzenia zajęć z edukacji leśnej. Ścieżka składa się z 20 tablic zawierajacych informacje historyczne i przyrodnicze.W Lesie Sieleckim rosną stare jodły, buki, klony i wiązy - pomniki przyrody noszące imiona Lanckorońskich. Lasy Lanckorońskich były niegdyś porównywane do lasów Radziwiłłów i Zamoyskich.

Kiedyś przyjeżdżali tu leśnicy z całej Polski, by podpatrywać, jak powinno się prowadzić hodowlę jodły, ale na przełomie XIX i XX wieku dla pozyskania drewna, lasy rządowe wyrąbywano do pnia, a jodłę zastępowano sosną, która była łatwiejsza w produkcji.

Las Sielecki
Sielec4elza Krajtroter 13900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020