Kościół Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim

Zdjęcia (1)

Kościół Wniebowzięcia NPM oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty stoi przy ul. Kościelnej, niedaleko Rynku w Lwówku Śląskim.Pierwotny budynek późnoromański został ufundowany przez Henryka I Brodatego około 1233-1238 roku. Z budowli tej zachowała się do dzisiaj jedynie dwuwieżowa fasada zachodnia. Po zniszczeniach w wyniku pożarów z lat 1455 i 1752, świątynię w XIX wieku odbudowano, nadając jej obecny wygląd.

W zachodniej fasadzie kościoła w Lwówku Śląskim, w jego najstarszej części zachował się portal z końca XIII wieku wykonany z czerwonego piaskowca. Portal kryje postaci panien głupich i mądrych oraz motywy roślinne.W wyposażeniu kościoła dominuje styl neogotycki, np. ołtarz główny, ambona oraz organy. Ponadto można tu znaleźć XVI-wieczną, bogato zdobioną chrzcielnicę z kamienia oraz XVIII-wieczny obraz "Konoracja Matki Bożej".

Kościół Wniebowzięcia NPM oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lwówku Śląskim leży na Szlaku Romańskim. Przypomina on romański kościół w Czerwińsku nad Wisłą.

Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Kościelna, Lwówek Śląski

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: