Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Późnogotycki kościół farny Św. Jakuba Apostoła w miejscowości Wągrowiec zbudowany został w XVI wieku. Nosi on wezwanie patrona miasta.Wcześniej na miejscu dzisiejszej świątyni stał drewniany kościół. Obecnie jest to budowla późnogotycka, ze szczytami wczesnorenesansowymi. Przy jego budowie wykorzystano granitowe ciosy, które pochodzą z rozbiórki zabudowań poklasztornych w Łeknie – kolebki wielkopolskich cystersów.Ks. Jakub Wujek - jezuita i teolog, dokonał jednego z pierwszych i najlepszych przekładów Biblii na język polski. Przy kościele stoi jedyny pomnik ks. Wujka w Polsce, poświęcony w 1973 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wyposażenie kościoła

Kościół kryje 9 ołtarzy i nastawę dziesiątego. Najstarszy późnorenesansowy ołtarz pochodzi z XVI wieku. W tym samym okresie powstały także naścienne malowidła w Kaplicy Różańcowej. Przy kościele znajduje się drewniana podmurowana dzwonnica z 1847 roku. W 2004 roku odrestaurowano drewnianą część obiektu i wymieniono dzwon. Zdjęty dzwon ustawiono na cokole obok odrestaurowanej dzwonnicy, jest on przykładem sztuki ludwisarskiej z XVII wieku.

Kościół Św. Jakuba Apostoła
ul. Klasztorna 16, Wągrowiec
tel. 67/ 262-09-99Wągrowiec noclegi

Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wągrowiec Krajtroter 5210 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020