Kościół w Średniej Wsi, Danusia

Kościół w Średniej Wsi

(4.5 głosów: 8)

Kościół Narodzenia NMP w Średniej Wsi jest najstarszą drewnianą świątynią katolicką w Bieszczadach. Wzniesiono ją w XVI wieku jako kaplicę dworską rodziny Balów. Powstała z drewna modrzewiowego.W 1727 roku Balowie uposażyli świątynię w stylu późnobarokowym, gdy po okresie reformacji i przejścia na protestantyzm wrócili do religii katolickiej. Kościół był świątynią dworską do II wojny światowej.

Po wojnie był to kościółek filialny parafii w Hoczwi. W latach 1968-69 kościół gruntowanie odrestarowano, a w 1977 roku w Średniej Wsi powstała samodzielna parafia.We wnętrzu pięknego drewnianego kościółka znajdują się m.in. stacje drogi krzyżowej wykonane przez słynnego artystę bieszczadzkiego - Jędrka Połoninę oraz ołtarzyk z ikonami - jedyna zachowana pamiątka po dawnej cerkwi we wsi.

Kościół NMP
Mała Pętla Bieszczadzka, Średnia WieśBooking.com
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
49°25'3N, 22°20'28E
24 wrzesień 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację