Kościół w Rowach, Danusia

Kościół w Rowach

(4.2 głosów: 11)

W Rowach, na skraju wioski, znajduje się uroczy kościółek z niewielką dzwonnicą. Pierwsza światynia w tym miejscu istniała już w XV wieku. Do 1799 roku głoszono w niej kazania w języku słowiańskim.Kościół rozebrano w 1850 roku. Obecny budynek powstał w latach 1844-49. Wybudowano go w stylu neoromańskim z użyciem ciosanych głazów z Kamiennej Wyspy na Jeziorze Gardno. Obok kościoła w Rowach stoi drewniana dzwonnica.

Istnieje legenda, że kiedyś pewien rybak dogadał się z diabłem, że wybuduje tu w ciągu jednej nocy kościół, oczywiście w zamian za duszę. Diabeł śpieszył się bardzo i pewnie by zdążył, gdyby sprytny rybak nie zapiał budząc we wsi inne koguty tuż przed świtem. Koguty zaczęły piać, a diabeł jak niepyszny musiał wracać skąd przyszedł. Pozostał po nim osmolony kamień w ścianie kościoła. Inna wersja legendy mówi, że diabeł miał wybudować gospodę, a gdy okazało się, że buduje kościół ze złości zrzucił kamienie, które niósł na środku jeziora Gardno i tak powstała na nim Kamienna Wyspa.Kościół Św. Piotra i Pawła
ul. Kościelna, Rowy

Rowy noclegi

Rowy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rowy
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
neoromańskie kościoły
54°39'55N, 17°3'27E
23 wrzesień 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację