Kościół w Rowach, Danusia

W Rowach, na skraju wioski, znajduje się uroczy kościółek z niewielką dzwonnicą. Pierwsza światynia w tym miejscu istniała już w XV wieku. Do 1799 roku głoszono w niej kazania w języku słowiańskim.Kościół rozebrano w 1850 roku. Obecny budynek powstał w latach 1844-49. Wybudowano go w stylu neoromańskim z użyciem ciosanych głazów z Kamiennej Wyspy na Jeziorze Gardno. Obok kościoła w Rowach stoi drewniana dzwonnica.

Istnieje legenda, że kiedyś pewien rybak dogadał się z diabłem, że wybuduje tu w ciągu jednej nocy kościół, oczywiście w zamian za duszę. Diabeł śpieszył się bardzo i pewnie by zdążył, gdyby sprytny rybak nie zapiał budząc we wsi inne koguty tuż przed świtem. Koguty zaczęły piać, a diabeł jak niepyszny musiał wracać skąd przyszedł. Pozostał po nim osmolony kamień w ścianie kościoła. Inna wersja legendy mówi, że diabeł miał wybudować gospodę, a gdy okazało się, że buduje kościół ze złości zrzucił kamienie, które niósł na środku jeziora Gardno i tak powstała na nim Kamienna Wyspa.

Kościół Św. Piotra i Pawła
ul. Kościelna, Rowy

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

54°39'55" N, 17°3'27" E
Pomorskie
2014-09-23
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą