Kościół Św. Wojciecha w Bytomiu

Kościół Św. Wojciecha w Bytomiu

Późnogotycki kościół Św. Wojciecha w Bytomiu powstał około 1430 roku, a później został przebudowany w stylu barokowym, w 1783 roku.Początkowo niewielki kościółek  nosił wezwanie Św. Mikołaja i należał do minorytów, podczas przebudowy z 1783 roku powiększono go o obecną nawę i kruchtę z wieżą. Po kasacie zakonu w 1810 roku w kościele urządzono magazyn, a od 1833 roku był to kościół ewangelicki.

Kościół Św. Wojciecha w Bytomiu

W zabudowaniach klasztornych ulokowano szpital wojskowy, a od 1816 roku szkołę. W 1945 roku kościół odebrali katolicy, zaś w 1952 roku wrócili do niego franciszkanie. Po gruntownym remoncie, w 1964 roku, kościół otrzymał nowe wezwanie - Św. Wojciecha.

W kwietniu 1997 roku do kościoła w Bytomiu sprowadzono z Pragi relikwie Św. Wojciecha. W skromnym wyposażeniu kościoła zwraca uwagę współczesny ołtarz z figurą patrona i płaskorzeźbami ze scenami z jego życia, autorstwa Ludwika Konarzewskiego z Istebnej.

Kościół Św. Józefa
ul. Józefczaka, BytomAvatar użytkownika
mirosław Krajtroter 46139 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114301 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020