Kościół Św. Piotra i Pawła w Tyńcu

Kościół Św. Piotra i Pawła w Tyńcu

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Benedyktyńska 37, Kraków, Tyniec
tel. 12/ 688-52-79
www.tyniec.benedyktyni.pl

50°1'9" N, 19°48'8" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Kościół i Opactwo
codziennie
Bilety: normalny 9 zł (z przewodnikiem)
Muzeum
V-IX codziennie 10.00-18.00
X-IV codziennie 10.00-16.00
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł
Opactwo i Muzeum: normalny 12 zł, ulgowy 10 zł
Dzieci do lat 7 bezpłatnie
Parking: bezpłatnie

Opactwo w Tyńcu

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy Opactwie w Tyńcu, w dzielnicy Krakowa, to trójnawowa bazylika z gotyckim prezbiterium i barokową nawą główną. Fasada tynieckiej świątyni jest dwuwieżowa, piękna i majestatyczna w swej surowej postaci.Wnętrze świątyni kryje się pod kolebkowym sklepieniem. Zwraca tu uwagę późnobarokowy ołtarz główny z połowy XVIII wieku, z rzeźbami Św. Piotra i Pawła i obrazem Adoracji Trójcy Świętej, który został wykonany, podobnie jak boczne ołtarze, przez Franciszka Placidiego, z czarnego marmuru. Niezwykła jest tu ambona w kształcie łodzi, utrzymana w czarno złotej tonacji z II połowy XVIII wieku. W prezbiterium stoją wczesnobarokowe stalle z XVII wieku.

Kościół Św. Piotra i Pawła w Tyńcu
Kościół Św. Piotra i Pawła w Tyńcu

Historia kościoła w Tyńcu

Opactwo benedyktynów w Tyńcu założył książę Kazimierz Odnowiciel w 1044 roku, o czym informuje Długosz, a właściwym fundatorem był jego syn - król Polski Bolesław II Szczodry, który przypuszczalnie został pochowany w podziemiach kościoła.

Pierwotny romański kościół, podobnie jak całe opactwo został wzniesiony już w II połowie XI wieku, na szczycie skały wapiennej, na wysokim, prawym brzegu Wisły. Kościół na przełomie wieków był wielokrotnie niszczony i spalony. Zanim przyjął dzisiejszą formę, był przebudowywany w stylu gotyckim, a na początku XVII wieku w stylu barokowym w formie, która dotrwała do dnia dzisiejszego. W 1831 roku podczas pożaru spłonął dach kościoła i wieże, a całe opactwo popadło w ruinę. Benedyktyni wrócili tu dopiero w 1939 roku, sprowadzeni przez kardynała Adama Sapiehę.Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021