Kościół w Tyńcu, Danuta

Kościół Św. Piotra i Pawła w Tyńcu

(4.7 głosów: 24)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Opactwo w Tyńcu

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy Opactwie w Tyńcu, w dzielnicy Krakowa, to trójnawowa bazylika z gotyckim prezbiterium i barokową nawą główną. Fasada tynieckiej świątyni jest dwuwieżowa, piękna i majestatyczna w swej surowej postaci.Wnętrze świątyni kryje się pod kolebkowym sklepieniem. Zwraca tu uwagę późnobarokowy ołtarz główny z połowy XVIII wieku, z rzeźbami Św. Piotra i Pawła i obrazem Adoracji Trójcy Świętej, który został wykonany, podobnie jak boczne ołtarze, przez Franciszka Placidiego, z czarnego marmuru. Niezwykła jest tu ambona w kształcie łodzi, utrzymana w czarno złotej tonacji z II połowy XVIII wieku. W prezbiterium stoją wczesnobarokowe stalle z XVII wieku.

Historia kościoła w Tyńcu

Opactwo benedyktynów w Tyńcu założył książę Kazimierz Odnowiciel w 1044 roku, o czym informuje Długosz, a właściwym fundatorem był jego syn - król Polski Bolesław II Szczodry, który przypuszczalnie został pochowany w podziemiach kościoła.Pierwotny romański kościół, podobnie jak całe opactwo został wzniesiony już w II połowie XI wieku, na szczycie skały wapiennej, na wysokim, prawym brzegu Wisły. Kościół na przełomie wieków był wielokrotnie niszczony i spalony. Zanim przyjął dzisiejszą formę, był przebudowywany w stylu gotyckim, a na początku XVII wieku w stylu barokowym w formie, która dotrwała do dnia dzisiejszego. W 1831 roku podczas pożaru spłonął dach kościoła i wieże, a całe opactwo popadło w ruinę. Benedyktyni wrócili tu dopiero w 1939 roku, sprowadzeni przez kardynała Adama Sapiehę.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Kościół i Opactwo
codziennie
Bilety: normalny 9 zł (z przewodnikiem)
Muzeum
V-IX codziennie 10.00-18.00
X-IV codziennie 10.00-16.00
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł
Opactwo i Muzeum: normalny 12 zł, ulgowy 10 zł
Dzieci do lat 7 bezpłatnie
Parking: bezpłatnie

Adres

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Benedyktyńska 37, Kraków, Tyniec
tel. 12/ 688-52-79
www.tyniec.benedyktyni.pl

GPS: 50°1'9N, 19°48'8E

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°1'9N, 19°48'8E
06 marzec 2015
18 grudzień 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację