kościół Św. Katarzyny i Św. Małgorzaty w Krakowie, Magdalena

kościół Św. Katarzyny i Św. Małgorzaty w Krakowie

(4.7 głosów: 15)

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Św. Małgorzaty w Krakowie mieści się w żydowskiej dzielnicy Kazimierz, na rogu ulic Augustiańskiej i Skałecznej. Klasztor przy kościele zajmują Augustianie Eremici i to ze sprowadzeniem ich z Pragi przez króla Kazimierza Wielkiego jest związana budowa kościoła.To jeden z najlepszych gotyckich przykładów architektury sakralnej nie tylko w Polsce, a składają się na to strzelistość i smukłość budynku oraz ilość detali architektonicznych. Losy budowy były skomplikowane, ostatecznie prezbiterium oraz korpus były gotowe dopiero z końcem XV wieku, podczas gdy Augustianie zostali sprowadzeni już w 1342 roku. Ale budowie przeszkodziło trzęsienie ziemi.

Później kościół także nie zaznał spokoju, ponieważ kolejno nawiedziła go powódź, później pożar, a w czasie potopu szwedzkiego urządzono tutaj lazaret. Lata zaborów dla kościoła były najcięższe, a w 1786 roku wystąpiło kolejne trzęsienie ziemi. Wkrótce potem Austriacy zajęli obiekt i dokonali kasaty zakonu a w kościele urządzili skład broni oraz magazyn słomy i siana.Stan kościoła był tragiczny i gdy prawie podjęto decyzję o jego wyburzeniu, w 1833 roku powstał Komitet odnowy kościoła. W okresie międzywojennym przez pewien czas w budynku klasztornych funkcjonowała bursa studencka, a podczas okupacji hitlerowskiej wszystkich zakonników wywieziono do obozów koncentracyjnych.

Kościół to bazylika bezwieżowa. Prezbiterium jest pięcioprzęsłowe zamknięte pięciobocznie ze sklepieniem gwiaździstym, a przy ścianach ustawiono neogotyckie stalle. Wystrój wnętrza jest skromny, a najcenniejszym zabytkiem jest późnorenesansowy nagrobek ze szkoły Gucciego, renesansowy obraz Koło śmierci oraz cykl barokowych obrazów ucznia Tomasza Dolabelli.Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Św. Małgorzaty
ul. Augustiańska/ul. Skałeczna, Kraków

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kraków
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
gotyckie kościoły
50°2'58N, 19°56'28E
11 październik 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację