kościół Św. Katarzyny i Św. Małgorzaty w Krakowie, Magdalena

kościół Św. Katarzyny i Św. Małgorzaty w Krakowie

(4.7 głosów: 15)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Św. Małgorzaty w Krakowie mieści się w żydowskiej dzielnicy Kazimierz, na rogu ulic Augustiańskiej i Skałecznej. Klasztor przy kościele zajmują Augustianie Eremici i to ze sprowadzeniem ich z Pragi przez króla Kazimierza Wielkiego jest związana budowa kościoła.

To jeden z najlepszych gotyckich przykładów architektury sakralnej nie tylko w Polsce, a składają się na to strzelistość i smukłość budynku oraz ilość detali architektonicznych. Losy budowy były skomplikowane, ostatecznie prezbiterium oraz korpus były gotowe dopiero z końcem XV wieku, podczas gdy Augustianie zostali sprowadzeni już w 1342 roku. Ale budowie przeszkodziło trzęsienie ziemi.Później kościół także nie zaznał spokoju, ponieważ kolejno nawiedziła go powódź, później pożar, a w czasie potopu szwedzkiego urządzono tutaj lazaret. Lata zaborów dla kościoła były najcięższe, a w 1786 roku wystąpiło kolejne trzęsienie ziemi. Wkrótce potem Austriacy zajęli obiekt i dokonali kasaty zakonu a w kościele urządzili skład broni oraz magazyn słomy i siana.

Stan kościoła był tragiczny i gdy prawie podjęto decyzję o jego wyburzeniu, w 1833 roku powstał Komitet odnowy kościoła. W okresie międzywojennym przez pewien czas w budynku klasztornych funkcjonowała bursa studencka, a podczas okupacji hitlerowskiej wszystkich zakonników wywieziono do obozów koncentracyjnych.

Kościół to bazylika bezwieżowa. Prezbiterium jest pięcioprzęsłowe zamknięte pięciobocznie ze sklepieniem gwiaździstym, a przy ścianach ustawiono neogotyckie stalle. Wystrój wnętrza jest skromny, a najcenniejszym zabytkiem jest późnorenesansowy nagrobek ze szkoły Gucciego, renesansowy obraz Koło śmierci oraz cykl barokowych obrazów ucznia Tomasza Dolabelli.

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Św. Małgorzaty
ul. Augustiańska/ul. Skałeczna, KrakówKraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022