Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

kościół Św. Katarzyny i Św. Małgorzaty w Krakowie

kościół Św. Katarzyny i Św. Małgorzaty w Krakowie

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Św. Małgorzaty w Krakowie mieści się w żydowskiej dzielnicy Kazimierz, na rogu ulic Augustiańskiej i Skałecznej. Klasztor przy kościele zajmują Augustianie Eremici i to ze sprowadzeniem ich z Pragi przez króla Kazimierza Wielkiego jest związana budowa kościoła.To jeden z najlepszych gotyckich przykładów architektury sakralnej nie tylko w Polsce, a składają się na to strzelistość i smukłość budynku oraz ilość detali architektonicznych. Losy budowy były skomplikowane, ostatecznie prezbiterium oraz korpus były gotowe dopiero z końcem XV wieku, podczas gdy Augustianie zostali sprowadzeni już w 1342 roku. Ale budowie przeszkodziło trzęsienie ziemi.

Później kościół także nie zaznał spokoju, ponieważ kolejno nawiedziła go powódź, później pożar, a w czasie potopu szwedzkiego urządzono tutaj lazaret. Lata zaborów dla kościoła były najcięższe, a w 1786 roku wystąpiło kolejne trzęsienie ziemi. Wkrótce potem Austriacy zajęli obiekt i dokonali kasaty zakonu a w kościele urządzili skład broni oraz magazyn słomy i siana.

Stan kościoła był tragiczny i gdy prawie podjęto decyzję o jego wyburzeniu, w 1833 roku powstał Komitet odnowy kościoła. W okresie międzywojennym przez pewien czas w budynku klasztornych funkcjonowała bursa studencka, a podczas okupacji hitlerowskiej wszystkich zakonników wywieziono do obozów koncentracyjnych.Kościół to bazylika bezwieżowa. Prezbiterium jest pięcioprzęsłowe zamknięte pięciobocznie ze sklepieniem gwiaździstym, a przy ścianach ustawiono neogotyckie stalle. Wystrój wnętrza jest skromny, a najcenniejszym zabytkiem jest późnorenesansowy nagrobek ze szkoły Gucciego, renesansowy obraz Koło śmierci oraz cykl barokowych obrazów ucznia Tomasza Dolabelli.

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Św. Małgorzaty
ul. Augustiańska/ul. Skałeczna, KrakówKraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka
Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020