Kościół Św. Doroty w Przyrowie

Kościół Św. Doroty w Przyrowie

Kościół Św. Doroty 
ul. Częstochowska 1, Przyrów

50°48'8" N, 19°31'35" E

Parafia w Przyrowie istniała już w XIV wieku, a obecny kościół Św. Doroty został wzniesiony w latach 1908-11. Stanął on na miejscu starego kościółka pod tym samym wezwaniem (św. Dorota jest patronką małżeństw, ogrodników, botaników, a jej atrybutami są między innymi: anioł, trzy jabłka, trzy róże; przedstawiana jest w stroju królewskim z koroną na głowie, czasami wśród chórów anielskich). Budowla stojąca niemal na Rynku reprezentuje styl neogotycki i jest trójnawową świątynią typu bazylikowego z trójbocznie zamkniętym prezbiterium bez transeptu. Posiada wysoką wieżę wejściową. Wnętrze urządzono w stylu neobarokowym.Świątynia przeszła kilka remontów w XX wieku, między innymi gruntowny w latach 1958-64. Okna posiadają witraże tylko w prezbiterium.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71030 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021