Kościół Narodzenia NMP w Kiełbasinie, Marcin_Henioo

Kościół Narodzenia NMP w Kiełbasinie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny położony jest w niewielkiej miejscowości Kiełbasin, niedaleko Chełmży. Szacuje się, że ten gotycki kościół został zbudowany na początku XIV wieku, chociaż istnieją źródła datujące jego powstanie na koniec XIII wieku.

Parafia została założona najprawdopodobniej przez Krzyżaków, na co wskazuje bryła kościoła. Pierwsza wzmianka o istniejącej już jakiś czas parafii w Kiełbasinie pochodzi z lat 1410-13. Kościół w Kiełbasinie to piękny zabytek, zbudowany z kamieni polnych i cegieł.Wystrój kościoła

Wyposażenie tegj gotyckiej świątyni pochodzi głównie z późnego baroku. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku, na szczycie rzeźba Chrystusa Króla, a całość zdobi Trzynastu Apostołów, z Pawłem Apostołem i Maciejem włącznie. Boczne ołtarze, bogato zdobiona ambona oraz chrzcielnica z rzeźbioną sceną Chrztu Chrystusa powstały w tym samym czasie, co ołtarz główny.

Poddanie kościoła pracom konserwatorskim oraz rewitalizacja jego otoczenia zaowocowały uhonorowaniem obiektu tytułem laureata ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany” w 2001 roku.Od strony zachodniej na zewnątrz, w ścianie kościoła wbudowana jest tablica pamiątkowa ku czci i pamięci ofiar z parafii Kiełbasin, które zginęły w trakcie II wojny światowej, na skutek tejże wojny oraz w czasie walk obronnych w 1920 roku.

Zwiedzanie kościoła

Kościół można zwiedzać, po wcześniejszym umówieniu wizyty z proboszczem, sołectwem bądź z Kołem Gospodyń Wiejskich. Zwiedzanie kościoła trwa około 60 minut. Po zwiedzaniu świątyni miejscowe KGW może zaoferować turystom degustację lokalnych produktów.Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Kiełbasin 2, Chełmża
tel. 56/ 675-99-65

Kiełbasin noclegi

Kiełbasin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kiełbasin
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
gotyckie kościoły
53°10'6N, 18°43'53E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022