Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Narodzenia NMP w Kiełbasinie

Kościół Narodzenia NMP w Kiełbasinie

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny położony jest w niewielkiej miejscowości Kiełbasin, niedaleko Chełmży. Szacuje się, że ten gotycki kościół został zbudowany na początku XIV wieku, chociaż istnieją źródła datujące jego powstanie na koniec XIII wieku.Parafia została założona najprawdopodobniej przez Krzyżaków, na co wskazuje bryła kościoła. Pierwsza wzmianka o istniejącej już jakiś czas parafii w Kiełbasinie pochodzi z lat 1410-13. Kościół w Kiełbasinie to piękny zabytek, zbudowany z kamieni polnych i cegieł.Wystrój kościoła

Wyposażenie tegj gotyckiej świątyni pochodzi głównie z późnego baroku. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku, na szczycie rzeźba Chrystusa Króla, a całość zdobi Trzynastu Apostołów, z Pawłem Apostołem i Maciejem włącznie. Boczne ołtarze, bogato zdobiona ambona oraz chrzcielnica z rzeźbioną sceną Chrztu Chrystusa powstały w tym samym czasie, co ołtarz główny.

Poddanie kościoła pracom konserwatorskim oraz rewitalizacja jego otoczenia zaowocowały uhonorowaniem obiektu tytułem laureata ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany” w 2001 roku.

Od strony zachodniej na zewnątrz, w ścianie kościoła wbudowana jest tablica pamiątkowa ku czci i pamięci ofiar z parafii Kiełbasin, które zginęły w trakcie II wojny światowej, na skutek tejże wojny oraz w czasie walk obronnych w 1920 roku.Zwiedzanie kościoła

Kościół można zwiedzać, po wcześniejszym umówieniu wizyty z proboszczem, sołectwem bądź z Kołem Gospodyń Wiejskich. Zwiedzanie kościoła trwa około 60 minut. Po zwiedzaniu świątyni miejscowe KGW może zaoferować turystom degustację lokalnych produktów.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Kiełbasin 2, Chełmża
tel. 56/ 675-99-65

Kiełbasin noclegi

Kiełbasin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020