Kolegiata w Miechowie, 4elza

Kolegiata w Miechowie

(4.7 głosów: 7)

Kolegiata w Miechowie stoi przy ul. Warszawskiej. To trzynawowa, trójprzęsłowa bazylika gotycka z przełomu XIV i XV wieku, z fragmentami romańskimi z pierwszego trzydziestolecia XIII stulecia. W II połowie XVIII wieku świątynia została przebudowana w stylu późnobarokowym.Miechowska świątynia nabrała znaczenia po opanowaniu Jerozolimy przez muzułmanów i ze względu m.in. na istnienie tu Grobu Pańskiego stała się celem pielgrzymek całej ówczesnej Europy.

Bazylika Grobu Bożego -detale z ołtarza głównego, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego -detale z ołtarza głównego, Jadwiga

Na dziedzińcu wewnętrznym klasztoru znajduje się gotycko-renesansowa kopia kaplicy w Jerozolimie, a w niej Grób Pański oraz kopia Całunu Turyńskiego.Miechowska kopia Grobu Pańskiego została zbudowana około 1530 roku, w linii wschód-zachód, podobnie jak grób w Jerozolimie. Zakonnicy przywieźli ze sobą na ten cel kilka worków ziemi z Góry Czaszki (Golgoty), na której ukrzyżowano Jezusa Chrystusa.

Bazylika Grobu Bożego - kaplica Grobu Bożego, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego - widok z innej strony, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego - kaplica kopia Grobu Bożego, Jadwiga

Na szczycie Bazyliki góruje wieża zakończona hełmem w kształcie ogromnej kuli z pozłacanym, podwójnym krzyżem bożogrobców i współczesną figurą Chrystusa.Kościół Grobu Bożego
ul. Warszawska 1, Miechów

Bazylika Grobu Bożego - kaplica Marii Magdaleny, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego - kaplica Marii Magdaleny, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego - kaplica Całunu Turyńskiego, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego - ambona, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego - portretu generałów zakonu Bożogrobców, Jadwiga

Miechów noclegi

Miechów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Miechów
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły kolegiaty
50°21'27N, 20°1'36E
04 listopad 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację