Kolegiata w Miechowie stoi przy ul. Warszawskiej. To trzynawowa, trójprzęsłowa bazylika gotycka z przełomu XIV i XV wieku, z fragmentami romańskimi z pierwszego trzydziestolecia XIII stulecia. W II połowie XVIII wieku świątynia została przebudowana w stylu późnobarokowym.
Miechowska świątynia nabrała znaczenia po opanowaniu Jerozolimy przez muzułmanów i ze względu m.in. na istnienie tu Grobu Pańskiego stała się celem pielgrzymek całej ówczesnej Europy.
Na dziedzińcu wewnętrznym klasztoru znajduje się gotycko-renesansowa kopia kaplicy w Jerozolimie, a w niej Grób Pański oraz kopia Całunu Turyńskiego.
Miechowska kopia Grobu Pańskiego została zbudowana około 1530 roku, w linii wschód-zachód, podobnie jak grób w Jerozolimie. Zakonnicy przywieźli ze sobą na ten cel kilka worków ziemi z Góry Czaszki (Golgoty), na której ukrzyżowano Jezusa Chrystusa.
Na szczycie Bazyliki góruje wieża zakończona hełmem w kształcie ogromnej kuli z pozłacanym, podwójnym krzyżem bożogrobców i współczesną figurą Chrystusa.
Kościół Grobu Bożego
ul. Warszawska 1, Miechów
Miechów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.