Kolegiata w Miechowie

Zdjęcia (10)

Kolegiata w Miechowie stoi przy ul. Warszawskiej. To trzynawowa, trójprzęsłowa bazylika gotycka z przełomu XIV i XV wieku, z fragmentami romańskimi z pierwszego trzydziestolecia XIII stulecia. W II połowie XVIII wieku świątynia została przebudowana w stylu późnobarokowym.Miechowska świątynia nabrała znaczenia po opanowaniu Jerozolimy przez muzułmanów i ze względu m.in. na istnienie tu Grobu Pańskiego stała się celem pielgrzymek całej ówczesnej Europy.

Na dziedzińcu wewnętrznym klasztoru znajduje się gotycko-renesansowa kopia kaplicy w Jerozolimie, a w niej Grób Pański oraz kopia Całunu Turyńskiego.Miechowska kopia Grobu Pańskiego została zbudowana około 1530 roku, w linii wschód-zachód, podobnie jak grób w Jerozolimie. Zakonnicy przywieźli ze sobą na ten cel kilka worków ziemi z Góry Czaszki (Golgoty), na której ukrzyżowano Jezusa Chrystusa.

Na szczycie Bazyliki góruje wieża zakończona hełmem w kształcie ogromnej kuli z pozłacanym, podwójnym krzyżem bożogrobców i współczesną figurą Chrystusa.

Kościół Grobu Bożego
ul. Warszawska 1, Miechów

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: