Kolegiata w Miechowie, 4elza

Kolegiata w Miechowie

(4.6 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kolegiata w Miechowie stoi przy ul. Warszawskiej. To trzynawowa, trójprzęsłowa bazylika gotycka z przełomu XIV i XV wieku, z fragmentami romańskimi z pierwszego trzydziestolecia XIII stulecia. W II połowie XVIII wieku świątynia została przebudowana w stylu późnobarokowym.

Miechowska świątynia nabrała znaczenia po opanowaniu Jerozolimy przez muzułmanów i ze względu m.in. na istnienie tu Grobu Pańskiego stała się celem pielgrzymek całej ówczesnej Europy.

Bazylika Grobu Bożego, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego, Jadwiga


Na dziedzińcu wewnętrznym klasztoru znajduje się gotycko-renesansowa kopia kaplicy w Jerozolimie, a w niej Grób Pański oraz kopia Całunu Turyńskiego.

Miechowska kopia Grobu Pańskiego została zbudowana około 1530 roku, w linii wschód-zachód, podobnie jak grób w Jerozolimie. Zakonnicy przywieźli ze sobą na ten cel kilka worków ziemi z Góry Czaszki (Golgoty), na której ukrzyżowano Jezusa Chrystusa.

Bazylika Grobu Bożego -detale z ołtarza głównego, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego -detale z ołtarza głównego, Jadwiga

Na szczycie Bazyliki góruje wieża zakończona hełmem w kształcie ogromnej kuli z pozłacanym, podwójnym krzyżem bożogrobców i współczesną figurą Chrystusa.

Kościół Grobu Bożego
ul. Warszawska 1, Miechów

Bazylika Grobu Bożego - kaplica Grobu Bożego, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego - widok z innej strony, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego - kaplica kopia Grobu Bożego, Jadwiga


Miechów noclegi

Miechów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Bazylika Grobu Bożego - kaplica Marii Magdaleny, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego - kaplica Całunu Turyńskiego, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego - ambona, Jadwiga
Bazylika Grobu Bożego - portretu generałów zakonu Bożogrobców, Jadwiga
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022