Kolegiata w Miechowie stoi przy ul. Warszawskiej. To trzynawowa, trójprzęsłowa bazylika gotycka z przełomu XIV i XV wieku, z fragmentami romańskimi z pierwszego trzydziestolecia XIII stulecia. W II połowie XVIII wieku świątynia została przebudowana w stylu późnobarokowym.Miechowska świątynia nabrała znaczenia po opanowaniu Jerozolimy przez muzułmanów i ze względu m.in. na istnienie tu Grobu Pańskiego stała się celem pielgrzymek całej ówczesnej Europy.

Bazylika Grobu Bożego -detale z ołtarza głównego
Bazylika Grobu Bożego -detale z ołtarza głównego

Na dziedzińcu wewnętrznym klasztoru znajduje się gotycko-renesansowa kopia kaplicy w Jerozolimie, a w niej Grób Pański oraz kopia Całunu Turyńskiego.

Miechowska kopia Grobu Pańskiego została zbudowana około 1530 roku, w linii wschód-zachód, podobnie jak grób w Jerozolimie. Zakonnicy przywieźli ze sobą na ten cel kilka worków ziemi z Góry Czaszki (Golgoty), na której ukrzyżowano Jezusa Chrystusa.

Bazylika Grobu Bożego - kaplica Grobu Bożego
Bazylika Grobu Bożego - widok z innej strony
Bazylika Grobu Bożego - kaplica kopia Grobu Bożego


Na szczycie Bazyliki góruje wieża zakończona hełmem w kształcie ogromnej kuli z pozłacanym, podwójnym krzyżem bożogrobców i współczesną figurą Chrystusa.

Kościół Grobu Bożego
ul. Warszawska 1, Miechów

Bazylika Grobu Bożego - kaplica Marii Magdaleny
Bazylika Grobu Bożego - kaplica Marii Magdaleny


Bazylika Grobu Bożego - kaplica Całunu Turyńskiego Bazylika Grobu Bożego - ambona Bazylika Grobu Bożego - portretu generałów zakonu Bożogrobców Kolegiata w Miechowie

Miechów noclegi

Miechów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
4elza Krajtroter 13900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021