Klasztor pocysterski w Wągrowcu, Wągrowiec

Klasztor pocysterski w Wągrowcu

(4.3 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Klasztor i kościół Najświętszej Marii Panny w Wągrowcu na Pałukach został założony przez cystersów w XIV wieku. Do dziś można podziwiać piękny wirydarz oraz ołtarz zrekonstruowany według wizerunku z XVIII wieku. Od końca XIV wieku do 1835 roku klasztor należał do zakonu cystersów. Po sekularyzacji przeprowadzonej w 1835 roku w poklasztornych zabudowaniach zlokalizowano m.in. sąd powiatowy oraz więzienie. W czasie II wojny światowej w świątyni znajdował się magazyn wojskowy, który został spalony przez niemieckie wojska i odrestaurowany po wojnie.

Cenne wyposażenie świątyni

Szczególnie cenna jest tu późnogotycka rzeźba z początku XVI wieku, która przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. Bogato zdobiony ołtarz soborowy, tron papieski oraz lektorium znajdujące się w kościele wykorzystane były podczas uroczystości milenijnych i wizyty Ojca Świętego w Gnieźnie w 1997 roku.

Klasztor pocysterski w Wągrowcu, Wągrowiec
Klasztor pocysterski w Wągrowcu, Wągrowiec


Klasztor

W klasztorze w Wągrowcu można też zwiedzić podziemia z grobami zakonników. Wewnątrz klasztornych zabudowań znajduje się otoczony krużgankami wirydarz ze studnią w centrum. Aby wejść na teren zespołu klasztornego, trzeba dotrzeć do drugiej bramy, przy której znajduje się tablica informacyjna.

Kompleks klasztorny w Wągrowcu leży na Szlaku Cysterskim i na Szlaku Piastowskim.

Opactwo Cystersów
ul. Klasztorna, Wągrowiec

Wągrowiec noclegi

Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022