Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Klasztor i kościół Najświętszej Marii Panny w Wągrowcu na Pałukach został założony przez cystersów w XIV wieku. Do dziś można podziwiać piękny wirydarz oraz ołtarz zrekonstruowany według wizerunku z XVIII wieku. Od końca XIV wieku do 1835 roku klasztor należał do zakonu cystersów. Po sekularyzacji przeprowadzonej w 1835 roku w poklasztornych zabudowaniach zlokalizowano m.in. sąd powiatowy oraz więzienie. W czasie II wojny światowej w świątyni znajdował się magazyn wojskowy, który został spalony przez niemieckie wojska i odrestaurowany po wojnie.Cenne wyposażenie świątyni

Szczególnie cenna jest tu późnogotycka rzeźba z początku XVI wieku, która przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. Bogato zdobiony ołtarz soborowy, tron papieski oraz lektorium znajdujące się w kościele wykorzystane były podczas uroczystości milenijnych i wizyty Ojca Świętego w Gnieźnie w 1997 roku.

Klasztor pocysterski w Wągrowcu
Klasztor pocysterski w Wągrowcu

Klasztor

W klasztorze w Wągrowcu można też zwiedzić podziemia z grobami zakonników. Wewnątrz klasztornych zabudowań znajduje się otoczony krużgankami wirydarz ze studnią w centrum. Aby wejść na teren zespołu klasztornego, trzeba dotrzeć do drugiej bramy, przy której znajduje się tablica informacyjna.

Kompleks klasztorny w Wągrowcu leży na Szlaku Cysterskim i na Szlaku Piastowskim.Opactwo Cystersów
ul. Klasztorna, Wągrowiec

Wągrowiec noclegi

Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wągrowiec Krajtroter 5210 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020