Klasztor i kościół Najświętszej Marii Panny w Wągrowcu na Pałukach został założony przez cystersów w XIV wieku. Do dziś można podziwiać piękny wirydarz oraz ołtarz zrekonstruowany według wizerunku z XVIII wieku. Od końca XIV wieku do 1835 roku klasztor należał do zakonu cystersów. Po sekularyzacji przeprowadzonej w 1835 roku w poklasztornych zabudowaniach zlokalizowano m.in. sąd powiatowy oraz więzienie. W czasie II wojny światowej w świątyni znajdował się magazyn wojskowy, który został spalony przez niemieckie wojska i odrestaurowany po wojnie.
Cenne wyposażenie świątyni
Szczególnie cenna jest tu późnogotycka rzeźba z początku XVI wieku, która przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. Bogato zdobiony ołtarz soborowy, tron papieski oraz lektorium znajdujące się w kościele wykorzystane były podczas uroczystości milenijnych i wizyty Ojca Świętego w Gnieźnie w 1997 roku.

Klasztor
W klasztorze w Wągrowcu można też zwiedzić podziemia z grobami zakonników. Wewnątrz klasztornych zabudowań znajduje się otoczony krużgankami wirydarz ze studnią w centrum. Aby wejść na teren zespołu klasztornego, trzeba dotrzeć do drugiej bramy, przy której znajduje się tablica informacyjna.
Kompleks klasztorny w Wągrowcu leży na Szlaku Cysterskim i na Szlaku Piastowskim.
Opactwo Cystersów
ul. Klasztorna, Wągrowiec
Wągrowiec noclegi
Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!