Kaplica Św. Idziego w Zrębicach

Kaplica Św. Idziego w Zrębicach

Kaplica Św. Idziego
dojście ul. Orlich Gniazd, szlak zielony, Zrębice

50°43'33" N, 19°19'20" E

Kaplica Św. Idziego w Zrębicach koło Olsztyna Jurajskiego została wybudowana na polu jako akt wdzięczności, jednak nie jest ona pierwszą kapliczką, przed nią stała tutaj inna z przełomu XVI i XVII wieku i upamiętniała cud objawienia się tego Świętego oraz lecznicze właściwości źródełka bijącego w pobliżu, która miała pomóc w pokonaniu szalejącej w okolicy zarazy. O tym mówi miejscowa legenda, o grupie zarażonych, którzy zostali wyprowadzeni za miasto – wtedy objawił im się Św. Idzi, który nakazał pokutę i wskazał na źródełko.Kaplica była wyremontowana w XVII/XVIII wieku. W czasie remontu rozbudowano ją – znajdowały się tutaj trzy ołtarze, jednak nie przetrwała długo. Pod koniec XVIII wieku została rozebrana z powodu złego stanu technicznego. Na jej miejscu wybudowano dzisiejszą, kamienną kapliczkę. Wewnątrz znajduje się obraz patrona.Kaplica mieści się przy zielonym szlaku Dróżki Św. Idziego niedaleko drewnianego kościoła w Zrębicach (idąc od kościoła w Zrębicach ulicą Żarecką, należy skręcić w ulicę Orlich Gniazd i z niej wejść na zielony szlak Dróżki Św. Idziego.

Olsztyn koło Częstochowy noclegi

Olsztyn koło Częstochowy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71526 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118967 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020