Kalwaria Wejherowska

Zdjęcia (12)

Kalwaria Wejherowska to miejsce niecodzienne, zaciszne, skłaniające do zadumy i kontemplacji. Kalwaria zajmuje pięknie położony fragment miasta Wejherowo, w gęstym parku, na kilku niewielkich wzgórzach. Wejherowo, właśnie dzięki tej pięknej, zabytkowej kalwarii nazywane jest duchową stolicą Kaszub. Już od ponad 300 lat Kalwaria Wejherowska przyciąga do miasta rzesze turystów i pątników.Historia Kalwarii w Wejherowie

Kalwaria Wejherowska to zespół 26 kaplic kultu religijnego. Kapliczki to ponad 300-letnie zabytki, ufundowane przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera - założyciela miasta Wejherowo. Kalwaria została zbudowana w , XVII wieku, latach 1649-1655. Jest ona- nie bez racji - nazywana perłą architektury sakralnej Polski Północnej .

Teren wokół kaplic pokryty jest w większości starodrzewem. Cały obszar jest bardzo dobrze oznakowany, nie brakuje dużych tablic informacyjnych oraz tych z rysem historycznym każdej z osobna kapliczki. Tablice są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. W Kalwarii nie brakuje ławeczek, ale trzeba uważać na ścieżki, bo miejscami wystają korzenie.Korelacja w Jerozolimą

Ciekawostką jest, że podobno, gdy budowano Kalwarię Wejherowską , to wytyczano ścieżki i miejsca pod budowę kaplic w taki sposób, aby odległości pomiędzy poszczególnymi kaplicami były równe odległościom poszczególnych odcinków drogi, jaką przebył Chrystus w Jerozolimie. Zaznaczam, że nie jest to potwierdzone, a budowniczowie odległość miedzy kaplicami mierzyli krokami.

Renowacja Kalwarii

W latach 2006-08 Kalwaria Wejherowska została poddana kompleksowej renowacji w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych. Wiele kapliczek uzyskało wygląd z czasów swojej świetności.

Zwiedzania Kalwarii Wejherowskiej

Dziś Kalwarią opiekują się Ojcowie Franciszkanie, można ją zwiedzać z przewodnikiem od poniedziałku do soboty. Grupy oprowadzane są po Kalwarii przez zakonników bądź przewodników PTTK (początek na dziedzińcu klasztoru, konieczna rezerwacja 58/ 672-17-55).

Szlak Kalwaryjski liczy 4,6 km długości, a przejście go zajmuje około 2,5 godzin. Można wybrać też krótszą i bardziej popularną wśród turystów trasę Drogi Krzyżowej obejmującą 14 kaplic.

Kalwaria Wejherowska
ul. Kalwaryjska, Sportowa, WejherowoZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: