54°35'43" N, 18°13'47" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kalwaria Wejherowska to miejsce niecodzienne, zaciszne, skłaniające do zadumy i kontemplacji. Kalwaria zajmuje pięknie położony fragment miasta Wejherowo, w gęstym parku, na kilku niewielkich wzgórzach. Wejherowo, właśnie dzięki tej pięknej, zabytkowej kalwarii nazywane jest duchową stolicą Kaszub. Już od ponad 300 lat Kalwaria Wejherowska przyciąga do miasta rzesze turystów i pątników.Historia Kalwarii w Wejherowie

Kalwaria Wejherowska to zespół 26 kaplic kultu religijnego. Kapliczki to ponad 300-letnie zabytki, ufundowane przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera - założyciela miasta Wejherowo. Kalwaria została zbudowana w , XVII wieku, latach 1649-1655. Jest ona- nie bez racji - nazywana perłą architektury sakralnej Polski Północnej .

Teren wokół kaplic pokryty jest w większości starodrzewem. Cały obszar jest bardzo dobrze oznakowany, nie brakuje dużych tablic informacyjnych oraz tych z rysem historycznym każdej z osobna kapliczki. Tablice są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. W Kalwarii nie brakuje ławeczek, ale trzeba uważać na ścieżki, bo miejscami wystają korzenie.

Korelacja w Jerozolimą

Ciekawostką jest, że podobno, gdy budowano Kalwarię Wejherowską , to wytyczano ścieżki i miejsca pod budowę kaplic w taki sposób, aby odległości pomiędzy poszczególnymi kaplicami były równe odległościom poszczególnych odcinków drogi, jaką przebył Chrystus w Jerozolimie. Zaznaczam, że nie jest to potwierdzone, a budowniczowie odległość miedzy kaplicami mierzyli krokami.

Kaplica Pocałunku Judasza
Kaplica nad Cedronem
Kaplica Domku Matki Bożej


Renowacja Kalwarii

W latach 2006-08 Kalwaria Wejherowska została poddana kompleksowej renowacji w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych. Wiele kapliczek uzyskało wygląd z czasów swojej świetności.

Zwiedzania Kalwarii Wejherowskiej

Dziś Kalwarią opiekują się Ojcowie Franciszkanie, można ją zwiedzać z przewodnikiem od poniedziałku do soboty. Grupy oprowadzane są po Kalwarii przez zakonników bądź przewodników PTTK (początek na dziedzińcu klasztoru, konieczna rezerwacja 58/ 672-17-55).

Kaplica nad Cedronem
Kaplica nad Cedronem


Szlak Kalwaryjski liczy 4,6 km długości, a przejście go zajmuje około 2,5 godzin. Można wybrać też krótszą i bardziej popularną wśród turystów trasę Drogi Krzyżowej obejmującą 14 kaplic.

Kalwaria Wejherowska
ul. Kalwaryjska, Sportowa, Wejherowo

Kaplica Pałacu Piłata
Kaplica Pałacu Piłata
Kaplica Podjęcia Krzyża Kaplica Wniebowstąpienia Kaplica Grobu Matki Bożej Kaplica Bramy Jerozolimskiej Kaplica Cyrenejczyka

Wejherowo noclegi

Wejherowo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021