Kaplica Pocałunku Judasza i Kaplica Ogrójca, toja1358

Kalwaria Wejherowska

(4.5 głosów: 19)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kalwaria Wejherowska to miejsce niecodzienne, zaciszne, skłaniające do zadumy i kontemplacji. Kalwaria zajmuje pięknie położony fragment miasta Wejherowo, w gęstym parku, na kilku niewielkich wzgórzach. Wejherowo, właśnie dzięki tej pięknej, zabytkowej kalwarii nazywane jest duchową stolicą Kaszub. Już od ponad 300 lat Kalwaria Wejherowska przyciąga do miasta rzesze turystów i pątników.Historia Kalwarii w Wejherowie

Kalwaria Wejherowska to zespół 26 kaplic kultu religijnego. Kapliczki to ponad 300-letnie zabytki, ufundowane przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera - założyciela miasta Wejherowo. Kalwaria została zbudowana w , XVII wieku, latach 1649-1655. Jest ona- nie bez racji - nazywana perłą architektury sakralnej Polski Północnej .

Kaplica Pocałunku Judasza, toja1358
Kaplica Pocałunku Judasza, toja1358

Teren wokół kaplic pokryty jest w większości starodrzewem. Cały obszar jest bardzo dobrze oznakowany, nie brakuje dużych tablic informacyjnych oraz tych z rysem historycznym każdej z osobna kapliczki. Tablice są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. W Kalwarii nie brakuje ławeczek, ale trzeba uważać na ścieżki, bo miejscami wystają korzenie.Korelacja w Jerozolimą

Ciekawostką jest, że podobno, gdy budowano Kalwarię Wejherowską , to wytyczano ścieżki i miejsca pod budowę kaplic w taki sposób, aby odległości pomiędzy poszczególnymi kaplicami były równe odległościom poszczególnych odcinków drogi, jaką przebył Chrystus w Jerozolimie. Zaznaczam, że nie jest to potwierdzone, a budowniczowie odległość miedzy kaplicami mierzyli krokami.

Kaplica nad Cedronem, toja1358
Kaplica Domku Matki Bożej, toja1358
Kaplica nad Cedronem, toja1358

Renowacja Kalwarii

W latach 2006-08 Kalwaria Wejherowska została poddana kompleksowej renowacji w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych. Wiele kapliczek uzyskało wygląd z czasów swojej świetności.Zwiedzania Kalwarii Wejherowskiej

Dziś Kalwarią opiekują się Ojcowie Franciszkanie, można ją zwiedzać z przewodnikiem od poniedziałku do soboty. Grupy oprowadzane są po Kalwarii przez zakonników bądź przewodników PTTK (początek na dziedzińcu klasztoru, konieczna rezerwacja 58/ 672-17-55).

Kaplica Pałacu Piłata, toja1358
Kaplica Pałacu Piłata, toja1358

Szlak Kalwaryjski liczy 4,6 km długości, a przejście go zajmuje około 2,5 godzin. Można wybrać też krótszą i bardziej popularną wśród turystów trasę Drogi Krzyżowej obejmującą 14 kaplic.

Kalwaria Wejherowska
ul. Kalwaryjska, Sportowa, Wejherowo

Kaplica Podjęcia Krzyża, toja1358
Kaplica Podjęcia Krzyża, toja1358
Kaplica Wniebowstąpienia, toja1358
Kaplica Grobu Matki Bożej, toja1358
Kaplica Bramy Jerozolimskiej, toja1358
Kaplica Cyrenejczyka, toja1358

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Wejherowo noclegi

Wejherowo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wejherowo
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kalwarie
54°35'43N, 18°13'47E
14 luty 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację